Yalnızlık derecesi yüksek olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin tematik algılama testindeki yalnızlık temalarının karşılaştırılması
- Tez No: 22425
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
34 6. ÖZET Bu çalışmada, yalnızlık derecesi ortalamanın altında ve üstünde olan Üniversite öğrencilerinin Tematik Algılama Testi bulgularını karşılaştırmak amacıyla, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi'nde öğrenim gören 50 kişilik bir örnek üzerinde UÇLA Yalnızlık Ölçeği ve Tematik Algılama Testi uygulandı. Bu araştırmaya göre yalnızlık derecesi ortalamanın üstünde olanların“yalnızlık teması skoru”,“yalnızlık şiddeti”,“negatif öykü sonuç puanı”,“mutsuzluk skoru”,“kendine güvensizlik skoru”,“çevreyi olumsuz algılama skoru”, yalnızlık derecesi ortalamanın altında olanlara göre daha fazla bulundu. Buna karşılık, iki grup arasında“suçluluk”ve“korku ve endişe”skorlarında fark bulunamadı. Araştırma verilerine dayanılarak yalnızlık derecesi ortalamanın üstünde olan Üniversite öğrencilerinin mutsuzluk, umutsuzluk, karamsarlık duygularını yaşayan,35 kendine ve çevresine güveni olmayan, anlaşılmadığını, dışlandığını düşünen, desteğe ihtiyaç duyan kişiler oldukları sonucuna varıldı. Yalnızlık derecesi yüksek olduğu halde, Tematik algılama testi bulgularının bunu desteklemediği durumlarda muhtemel sebepler üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
36 7. SUMMARY In this study, a sample group of 50 students attending Erci yes University Faculty of Medicine, Faculty of Business Administration, Faculty of Science and Literature, were given UCLA Loneliness Scale and Thematic Apperception Test to compare, the test results of the university students whose degree of loneliness are over and below the avarage with the findings of Thematic Apperception Test. According to the study,“score of loneliness thema strenght of loneliness”,“negative points by the ending of the story, score of unhappiness”,“score of self- distrust”and“negative apperception of environment”of the students whose degree of loneliness over the average are found to be more then the students whose degree of loneliness are bellow the average. However, there are differences score of guiltiness, fear and worry between two groups.37 Depending on the data from the study, the students with the degree of loneliness over the average are found to be feeling unhappiness, hopelessness, pessimism distrust to themselves and their environment who also expect support need think they are excluded and not understood. The possible reason for the cases when Thematic Apperception Test findings don't support the high degree of loneliness are considered.