Bel ağrısı olan hastaların çeşitli sebeplere göre dağılımı ve fizik tedavi sonuçları
  1. Tez No: 22426
  2. Yazar: NEBAHAT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışma 1990 yılında Erciyes Ünüversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Polikliniğine başvurup, aynı anabilim dalının tedavi ünitesinde tedaviye alınan bel ağrısı şikayeti olan 50 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların yaşa, cinse, mesleğe ve bel ağrısı nedenlerine göre dağılımları incelenmiştir. 20 seans uygulanan fizik tedavi programında; 20 dakika nemli sıcaklık + 10 dakika ultrason + 15-30 dakika egzersiz yer almıştır. Araştırmaya alınan hastalar, ayrıca tedavi öncesi ve sonrasında; paravertebral adale spazmı testi, Laseque Testi, Lumbal Schober Testi, kısalık testleri ve kas kuvvetini belirleyen kas testi ölçümleri kaydedilmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out at Erciyes University Medical Faculty Physical Medical and Rehabilitation Department, in 1990. In the treatment unit of the same department 50 patients suffering from low back pain have been treated. Causes of low back pain in these patients were classified according to their ages, sexes and professions. A physical therapy program of 20 session was applied which involved a 20-minute hot-pack + a 10-minutes ultrasound + exercises of 15-30-minutes. In addition, before and after treatment, all the patients were tested using paraspinal muscle spazm, Laseque, Lumbal Schober, muscle shortening and strenght muscle tests were compared and analyzed statistically.