İzmit Körfezi'nin güney kesiminde etnobotanik bir araştırma
An ethnobotanical survey in the south part of İzmit Gulf
- Tez No: 224280
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırma Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit'te, İzmit Körfezi'nin güney kesimindeki bölgede geleneksel olarak kullanılan bitkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle Nisan 2006-Eylül 2007 tarihleri arasında bölgede arazi çalışmaları yapılmış, 9 belediye ve 15 köy ziyaret edilerek 145 bitki örneği toplanmıştır. Bu bitkilerin yöresel adları, kullanılışları, kullanılan kısımları, hazırlanışları, uygulanış şekilleri ve uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Toplanan örnekler, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu'nda (ISTE) saklanmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda farklı kullanılışlara sahip 118 takson (104 doğal, 14 kültür) saptanmıştır. Bunlardan 77 takson halk ilacı, 59 takson gıda, 13 takson baharat veya çay, 23 takson hayvanlarda tedavi amacıyla ve yem olarak, 7 takson yakacak olarak kullanılmaktadır, 37 taksonun ise bunların dışında çeşitli farklı kullanılışları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey has an aim to identify the traditional usage of the plants in the south part of İzmit Gulf. For this purpose, the field works have been done from April 2006 to September 2007. During this research 9 municipalities and 15 villages have been visited and 145 plant specimens were collected. The information for these plants, such as local names, their usages, used parts, methods of preparation, administration dosage and duration of treatments have been recorded. The collected specimens are kept in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy, Istanbul University (ISTE). As a result of this identification, 118 taxa (104 wild, 14 cultivated) have been determined for several usages. Among them 77 taxa are used as medical purposes, 59 taxa as food, 13 taxa as spice or tea, 23 taxa as fodder and animal diseases, 7 taxa as fuel. Additionally 37 taxa have been established for different usages.