Kolistin metansülfonatın tek başına ve amikasın ile kombinasyon halinde kistik fibrozlu hastalardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa suşları üzerine oluşturduğu antibiyotik sonrası etkinin araştırılması
Postantibiotic effect of colistin methanesulfonate, alone and in combination with amikacin, on Pseudomonas aeruginosa strains isolated from cystic fibrosis patients
- Tez No: 224287
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ALEV GERÇEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kistik fibroz, özellikle Kafkas ırkından gelen her 2500 kişide bir görülen, yaşam süresini kısıtlayan ve kalıtım yoluyla geçen bir hastalıktır. Hastaların akciğerlerinde görülen fizyopatolojik değişimler, başta Pseudomonas aeruginosa olmak üzere çeşitli mikroorganizmaların etken olduğu infeksiyonların gelişmesine neden olmaktadır. Kliniklerde yaygın kullanılan antibiyotiklerle uygulanan tedavi sırasında gelişen direnç, araştırmacıları alternatif antimikrobik etkili ajanların ve tedavi rejimlerinin arayışına yöneltmiştir. Ancak bu tür infeksiyonlarda seçilen antibiyotikler kadar, bunların doğru doz aralıklarıyla kullanılmaları da tedavinin başarısını etkilemektedir. Bir farmakodinamik parametre olan antibiyotik sonrası etki (ASE)'nin klinik kullanımdaki önemi; uzun ASE gösteren antibiyotik veya antibiyotik kombinasyonlarının, etkilerini kaybetmeden daha uzun doz aralıkları ile kullanılmasına ve buna bağlı olarak hastanın antibiyotiğin olası yan etkilerine daha düşük oranda maruz kalmasına olanak sağlamasıdır. Bu amaçla çalışmamızda kistik fibrozlu hastalardan izole edilen yedi adet P. aeruginosa suşuna karşı kolistin metansülfonatın ve amikasinin tek başına ve kombinasyon halinde oluşturdukları ASE süreleri araştırılmıştır. Bunun için, logaritmik üreme fazındaki bakteri ile 1 saat temasta bırakılan antibiyotiğin santrifüjle yıkayarak ortamdan uzaklaştırıldığı, canlı bakteri sayımına dayanan yöntemle ASE süreleri belirlenmiştir. Kolistin metansülfonatın MİK değerine eşit ve 20 katı konsantrasyonları ile elde edilen ortalama ASE değerleri sırasıyla 1.13±0.07 ve 2.12±0.14 saat iken, amikasin için bu değerler sırasıyla 1±0.1 ve 2.59±0.23 saat olarak saptanmıştır. Antibiyotiklerin MİK değerlerinin 20 katı konsantrasyonları kombinasyon halinde kullanıldığında ise ASE sürelerinin ortalama 3.79±0.19 saate kadar uzayabildiği gözlenmiştir. Sonuç olarak bulgularımız, bu antibiyotiklerin tek başına veya kombinasyon halinde kullanıldıkları tedavilerde uygulanan dozların en ideal zamanlamaları hakkında önemli bilgi sunabilmektedir. Antibiyotiklere ait en ideal doz aralıklarının belirlenmesi, maliyet ve tedavi sırasında gelişen direnci ve toksisiteyi düşürerek, bize akılcı doz rejimlerinin oluşturulmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis is an inherited, lifetime limiting disease seen with an incidence of one in 2500 people, especially among Caucasian origin. The physiopathologic changes in the lungs of these patients, triggers the development of pulmonary infections caused by various microorganisms, especially by Pseudomonas aeruginosa. Emergency of resistant strains during therapy against clinically widely used antibiotics has been directed the researchers to explore alternate antimicrobial agents or treatment regimens. However, not only the selection of the right antibiotic to treat these kind of infections, using them in an optimal dosing interval also affects the success of the treatment. As a pharmacodynamic parameter the importance of postantibiotic effect (PAE) is that antibiotics or antibiotic combinations those inducing a long PAE may be administered with longer dosing intervals without loss of efficacy, thus letting the patients suffer the possible side effects of the antibiotics less. The aim of our study is to examine the PAE of colistin methanesulfonate alone and in combination with amikacin against seven P. aeruginosa strains isolated from cystic fibrosis patients. Thus, PAE values were determined using viable counting method, where bacteria in the logarithmic phase of growth were exposed for 1 hour to the antibiotics and antibiotics were removed by centrifugation and repeated washing. While the mean values of PAEs for colistin methanesulfonate at a concentration equal to and 20 times of MIC values were found 1.13±0.07 and 2.12±0.14 h, respectively, the values for amikacin were determined as 1±0.1 and 2.59±0.23, respectively. When the antibiotics were used in combination at a concentration of 20 times of the MIC values the PAEs were prolonged to a mean value of 3.79±0.19 h. Consequently, the findings of this study may have important information for the optimal timing of the doses during therapy with these antibiotics alone or in combination. Optimization of antibiotic dosing intervals will allow us for the design of rational dosage regimens, thereby reducing the costs and development of resistance and toxicity during therapy.