Gastroenteritli olgularda etken olarak e. coli 0157:H7 araştırılması
Screening of E. coli serotype 0157:H7 as an enteric pathogen from patients with gastroenteritis
- Tez No: 32994
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Gastroenteritli Olgularda Etken Olarak E. coli 0157:H7 Araştırılması: E.coli 0157:H7 1980li yılların başında ABD ve Kanada'da hemorajik kolitin önemli bir nedeni olarak gösterilmiştir. Günümüzde yapılan çalışmalara göre E.coli 0157:H7nin neden olduğu enfeksiyon sadece gastrointestinal hastalıkla sınırlı kalmayıp hemolitik üremik sendrom ve trombotik trombositopenik purpura ile de sonuçlanabilmektedir. Organizma sığır eti ürünleri ve pastörize edilmemiş sütün tüketilmesi yoluyla bulaşabilmektedir. Bu çalışmada, gastroenteritli hastalar E.coli 0157:H7 açısından incelenerek bu bakterinin ülkemizdeki varlığı araştırıldı. Çalışma 1991 Haziranından 1993 Eylülüne kadar sürdürüldü. 300 hasta ve 50 sağlıklı kişinin dışkı örnekleri sık karşılaşılan enterik patojenler ve E. coli 0157.H7 açısından incelendi. E.coli 0157:H7 için dışkı örnekleri sorbitol MacConkey ağara ekildi ve 37°C'ta 48 saat inkübasyondan sonra sorbitol negatif koloniler E.coli 0157 antiserumu ve E. coli H7 antiserumu ile aglütinasyon yapıldı, incelenen örneklerde E.coli 0157:H7 saptanamadı. Çalışma süresi içinde 13 hastada (%4,3) Salmonella serotipleri, 6 hastada (%2) Shigella serotipleri izole edildi. Sonuçlanmıza göre E.coli 0157:H7 ülkemizde sık rastlanan bir patojen değildir. Bu nedenle E.coli 0157:H7 için testlerin rutin yapılmasına gerek yoktur. Fakat hemorajik kolitli ve/veya hemolitik üremik sendromlu hastaların dışkıları bu organizma için araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
-31- SUMMARY Screening of E.coli serotype 0157:H7 as an enteric pathogen from patients with gastroenteritis: Since the early 1980s E.coli 0157:H7 has been recognized as an important cause of hemorrhagic colitis in the United States and Canada. Recent studies have demonstrated that infection with E.coli 0157:H7 not only leads to gastrointestinal illness but can also result Hemolytic uremic syndrome and thrombotic thrombocytopenic purpura. The organism may be acquired through consumption of bovine food products and unpasteunzed milk. In this study, E. coli isolated from patients with diarhoea were examined for the presence of 0157.H7 an effort to establish the prevalance of this organims in a Turkish population. During the 28 months period from June 1991 through September 1993 fecal specimens from 300 patients and 50 controls were cultured for E.coli 0157:H7 as well as the usual enteric pathogens. For E.coli 0157:H7 stool specimens were inoculated onto Sorbitol MacConkey agar and after 48 hours incubation at 37°C sorbitol negative colonies were tested in slide agglutination tests against E.coli 0157 antiserum and E.coli H7 antiserum. All stool cultures were negative for Ecoli 0157:H7. During the same period we isolated Salmonella spp. in 13 patients (4,3%) Shigella spp in 6 patients (2%). According to our results E.coli 0157:H7 isn't a common enteric pathogen in our country. It isnt necessary to examine faeces routinely for E.coli 0157:H7, but faeces from patients with haemorrhagic colitis and/or the haemolytic uremic syndrome should be examined for these organisms.