A grubu beta hemolitik streptokok izolasyonunda çeşitli besiyerlerinin atmosfer koşullarının ve eksojen Katalazın rolü
The Role of different media, atmosphere conditions and exogen catalase for the isolation of group A streptococci
  1. Tez No: 33414
  2. Yazar: MEMNUNE ERANDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Public Health, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
38 ÖZET Çalışmamızda, A grubu beta-hemolitik streptokokların en iyi üretilebileceği besiyerlerini, atmosfer koşullarını ve eksojen katalaz enzimi konsantrasyonlarını saptamaya çalıştık. Kullanılan besiyerleri arasında Brain-Heart besiyerinde oluşan kolonilerin daha büyük oldukları gözlendi. Ayrıca yine bu besiyerinde i. streptokokların oluşturdukları hemolizlerin zon çapınin daha geniş olduğu saptandı. Streptokokların üretildiği atmosfer koşullan arasında anaerop koşulların, aerop ve % 5-10 CO2 li üreme ortamlarına oranla gerek koloni büyüklüğü gerekse de hemolizlerin şeffaflığı ve zon çaplarının genişliği açısından daha olumlu sonuçlar verdiği incelendi. Eksojen katalaz'ın üreme yönünden oluşturduğu etkiler daha çok bikarbonatlı besiyerlerinde gözlendi. % 5-10 CO2 li üreme ortamında, üremenin gerçekleşmediği bikarbonatlı ve katalazsız besiyerlerine katalaz eklendiğinde, enzim konsantrasyonu arttıkça giderek belirginleşen bir üremenin sağlandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY THE ROLE OF DIFFERENT MEDIA, ATMOSPHERE CONDITIONS AND EXOGEN CATALASE FOR THE ISOLATION OF GROUP A STREPTOCOCCI It has been investigated the most suitable medium, growth condition and the effect of exogen catalase to the growth characteristics of group A streptococci. We have found the diameter of streptococcus colonies larger in Brain-Heart infusion agar. Besides, the haemolysis diameter of these colonies were larger than others. The comparison between growth conditions of group A streptococci, it was found that the anaerobic atmosphere provided the optimal recovery, both the largeness and the haemolysis diameter of group A streptococci. The effect of exogen catalase on the growth of group A streptococci were more evident in the mediums include bicarbonate. Mediums which had no growth appearances of streptococcus colonies in % 5-10 CO2 atmosphere, became more suitable when catalase was added. The more concentration of the enzyme, gave the better appearance of the group A streptococcus colonies.