Kolimisinin tek başına ve çeşitli antibiyotikler ile kombinasyonlarının kistik fibrozlu hastalardan izole edilen pseudomonas aeruginosa strains isolated from cystic fibrosis patients
In vitro activity of colymycin alone and in combination with various antibiotics against pseudomonas aeruginosa strains isolated from cystic fibrosis patients
  1. Tez No: 123982
  2. Yazar: ÇAĞLA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE ALEV GERÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Kistik fibroz özellikle Kafkas ırkından gelen insanlar arasında yaygın bir şekilde bulunan, yaşam süresini kısıtlayan ve kalıtım yoluyla kazanılan bir hastalık olup, klorür iyonlarının salgılanmasında rol oynayan bir membran proteini olan kistik fibroz transmembran kondüktans regülatörü (CFTR) kodlayan gendeki mutasyon sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kistik fîbrozlu hastaların akciğerlerinde viskoz müküsün birikmesine bağlı olarak görülen fizyopatolojik değişimler, başta Pseudomonas aeruginosa olmak üzere çeşitli mikroorganizmaların etken olduğu infeksiyonların gelişmesine neden olmaktadır. P. aerugi- nosa'nın neden olduğu bu tedavi edilmesi güç kronik infeksiyonlar, araştırmacıları doğal kaynaklardan elde edilen antimikrobik etkili ajanların arayışına yöneltmiştir. Bunların arasında yer alan kolistin metansülfonat, polimiksin E'nin bir türevidir. Bu hastalarda P. aeruginosa infeksiyonları genellikle hızla geliştiğinden, başarılı sonuçlar ancak etkili bir antibiyotik tedavisi zamanında uygulandığı taktirde elde edilmektedir. Bu amaçla kistik fibrozlu hastalardan izole edilen 50 P. aeruginosa susuna karşı kolistin metansülfonatın, amikasinin, seftazi- dimin ve meropenemin tek başına ve kombinasyon halinde oluştur dukları etkiler araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan suşlara karşı bu antibiyotiklerin minimum inhibitor ve bakterisidal konsantrasyonları (MİK ve MBK) mikrodilüsyon yöntemiyle araştırılmış, MİK değerleri esas alındığında, suşlardan tamamının amikasine, % 98'inin kolistin metan- sülfonata, % 96'sının meropeneme, % 84 'ünün seftazidime duyarlı oldu ğu saptanmıştır. Suşlardan sadece % 10'u seftazidime dirençli bulun muştur. MBK değerleri MİK değerlerine eşit veya iki katı konsan trasyonlarda saptanmıştır. Bu antibiyotiklerin kombinasyon halinde oluşturdukları in vitro etkiler mikrodilüsyon“checkerboard”yöntemiyle araştırılmış, sonuçlar fraksiyonel inhibitor konsantrasyonu (FÎK) indek sine göre değerlendirilmiştir. Buna göre FİK indeksi < 0.5 esas alındı- 69ğında, kolistin metansülfonatın bulunduğu kombinasyonlarda sinerjist etkileşim seftazidim ile olanlarda (% 24) amikasin ve meropenemle olanlara (% 12) göre daha yüksek oranda saptanmıştır. Seftazidim ve meropenemin amikasin ile kombine edilmeleri sonucunda sinerjist etkinin meropenem ile olanlarda (% 58), seftazidimle olanlara (% 51) göre daha yüksek oranda elde edildiği gözlenmiştir. Kombinasyonların hiçbiriyle antagonist etki saptanmamıştır. Sonuç olarak; bulgularımız kistik fibrozlu hastalarda P. aeruginosa'nın etken olduğu infeksiyonların tedavisinde, antibiyotiklerin tek başına yetersiz kaldığı durumlarda, uygun kombinasyonların seçiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cystic fibrosis is a life-threatening, genetically inherited disease, especially common among people of Caucasian origin. It is caused by mutations in the gene coding cystic fibrosis transmembrane conduc tance regulator (CFTR), a membrane protein involved in chloride ion secretion. The pathophysiologic changes seen after the accumulation of the viscous mucus in the lungs of cystic fibrosis patients, lead to severe pulmonary infections caused by various microorganisms, especially by Pseudomonas aeruginosa. As chronic infections, caused by P. aerugino sa are difficult to treat, attempts have been made to search antimic robial agents from natural sources. Among them colistin methane- sulfonate is a derivative of polymyxin E. Since P. aeruginosa infections often progress rapidly in these patients, optimum results can only be achieved when timely administration of an effective antimicrobial therapy is ensured. With this purpose, the in vitro activities of colistin methanesulfonate, amikacin, ceftazidime and meropenem either alone or in combinations were assessed in 50 strains of P. aeruginosa isolated from cystic fibrosis patients. The minimum inhibitory and bactericidal concentrations (MIC and MBC) of these antibiotics were determined by microbroth dilution technique. According to MIC values, 100 %, 98 %, 96 % and 84 % of the isolates were found susceptible to amikacin, colistin methanesulfonate, meropenem and ceftazidime, respectively. Only 10 % of the isolates were found to be resistant to ceftazidime. The MBC values were generally equal to or twice greater than those of the MIC values. The in vitro activities of these antibiotics in different combinations were determined by microbroth checkerboard technique, and the results were interpreted by fractional inhibitory concentration (FIC) index. With a FIC index of s 0.5 as borderline, in the combinations where colistin methanesulfonate was involved synergistic interactions were most frequent with ceftazidime (24 %) than those with amikacin 71and meropenem (12 %). When amikacin was combined with meropenem or ceftazidime, synergistic interactions were observed more frequent with meropenem (58 %) than with ceftazidime (51 %). No antagonism was observed with any combination. Consequently, the findings of this study may play a useful role in selecting the appropriate combinations when a single agent is inadequate to treat cystic fibrosis patients with P. aeruginosa infections. 72