Epinefrin ve norepinefrinin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus suşlarının antibiyotiklere duyarlılıkları üzerine olası etkileri
The possible influence of epinephrine and norepinephrine on the antibiotic susceptibilities of Escherichia coli andStaphylococcus aureus strains
- Tez No: 224292
- Danışmanlar: PROF. MİNE ANĞ KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Stres durumlarının konağın patojen mikroorganizmalara duyarlılığını etkilediği bilinmektedir. Memelilerde stres durumuna nörofizyolojik yanıt olarak salınan katekolaminlerin bakterilerin üremesini stimüle ettiği, virulans faktörlerinin ekspresyonunu ve otoindükleyiciler gibi maddelerin üretimini arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda epinefrin ve norepinefrinin beşi genişlemiş spektrum beta laktamaz üreten 10 E.coli suşunun ampisilin/sulbaktam, sefotaksim, amikasin, siprofloksasin , tetrasiklin , ko-trimoksazole ve beşi metisiline dirençli olan 10 Staphylococcus aureus suşunun amikasin, siprofloksasin, tetrasiklin , ko-trimoksazol ve vankomisine duyarlılıkları üzerine etkisi CLSI kriterlerine göre mikrodilüsyon yöntemiyle araştırılmıştır.E.coli suşlarında amikasinin MİK90 `ının 50 ve 100 mikromolar epinefrin varlığında iki kat ve ampisilin/sulbaktam MİK90 `ının ise 50 mikromolar epinefrin varlığında iki kat arttığı 100 mikromolar epinefrin varlığında amikasinin MİK aralığının 0,5-16'dan 1-16'a; siprofloksasinin MİK aralığının 5, 50 ve 100 mikromolar norepinefrin varlığında 0,008-128'den 0,008-256'a ; ampisilin/sulbaktamın MİK aralığının 5, 50 ve 100 mikromolar epinefrin varlığında 4/2-1024/512'den 8/4-1024/512'e değiştiği belirlenmiştir.S.aureus suşlarında amikasin MİK aralığının 5, 50 ve 100 mikro molar epinefrin varlığında 1-128'den 1-64'e değiştiği ; ayrıca MİK90 `ının 50 ve 100 mikromolar epinefrin varlığında iki kat azaldığı (64'den 32'e düştüğü) bulunmuştur. Siprofloksasin MİK90`ının 50 ve 100 mikromolar norepinefrin varlığında iki kat arttığı (64'ten 128') belirlenmiştir. Bu suşlarda ko-trimoksazol MİK aralığı ise 5, 50 ve 100 mikromolar epinefrin varlığında 0,06/1,14-0,25/2,28'den 0,03/0,57'e değişmiştir .Çalışmamızda belirlenen farklılıklar, Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi yöntemine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır ( p>0,05 ).
Özet (Çeviri)
Various forms of host stresses are thought to influence susceptibility to pathogenic microorganisms. In mammals, catecholamines are released in response to stressful conditions and it has been shown that catcholamines can directly stimulate bacterial growth, induce expression of virulence factors and production of autoinducers. In this study the influence of epinephrine and norepinephrine on susceptibilities of 10 Escherichia coli strains five of which were ESBL producers to ampicilin/sulbactam, cefotaxime, amikacin, ciprofloxacine, tetracycline and co-trimoxazole and 10 Staphylococcus aureus strains five of which were resistant to methicilin, to amikacin, ciprofloxacine, tetracycline, co-trimoxazole and vancomycin was assessed by microdilution method according to the guidelines of CLSI.In E. coli strains two fold increase was determined for MIC90 of amikacin in the presence of 50 and 100 micromolar epinephrine; and for ampicilin/sulbactam in the presence of 50 micromolar epinephrine. It was also found that the MIC range for amikacin, ciprofloxacine and ampicilin/sulbactam changed from 0,5-16 to 1-16 in the presence of 100 micromolar epinephrine, from 0.008-128 to 0.008-256 in the presence of 5, 50 and 100 micromolar norepiniphrine and from 4/2-1024/512 to 8/4-1024/512 in the presence of 5, 50 and 100 micromolar epinephrine respectively.In S. aureus strains two fold decrease was determined for MIC90 of amikacin in the presence of 50 and 100 micromolar epinephrine and two fold increase was determined for MIC90 of ciprofloxacine in the presence of 50, 100 micromolar norepinephrine. It was also found that MIC range for amikacin and co-trimoxazole changed in the presence of 5,50 and 100 micromolar epinephrine from 1-128 to 1-64 and from 0.06/1.14-0.25/2.28 to 0.03/0.57 respectivelyThe differences determined in this study found to be not significant according to the results of the analysis by Kruskal-Wallis one way variance analysis .