Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda, ropivakain'in postoperatif ağrı ve stres yanıtı üzerine etkisi
  1. Tez No: 158101
  2. Yazar: LEVENT YENİAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ERSİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Giriş: Laparoskopik kolesistektomide postoperatif ağrı önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Bu amaçla, peroperatif lokal anestezik ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız, laparoskopik kolesistektomide insizyonel ve intraperitoneal uygulanan ropivakainin postoperatif ağrı ve stres cevabı üzerindeki etkisini değerlendirmekti. Gereç-Yöntem: Prospektif, tek-kör, randomize bu çalışmada, elektif laparoskopik kolesistektomi uygulanacak ASA skorları l-ll olan 45 hasta, üç gruba ayrıldı. Grup 1'e (n=14) preinsizyonel ve intraperitoneal, Grup 2'ye (n=17) preinsizyonel ve kolesistektomi sonrası intraperitoneal, Grup 3'e (n=14) kolesistektomi sonrası intraperitoneal ve insizyon yerlerine % 3.75 40 mL ropivakain uygulandı. Peroperatif (operasyondan önce, ensüflasyondan 15 dk sonra ve operasyon sonunda) epinefrin ve norepinefrin düzeylerine bakıldı. Postoperatif 24 saat süreyle analjezik ihtiyaçları ve ağrı düzeyleri vizüel analog skala (VAS) ile takip edildi. Bulgular: Üç grup arasında VAS, toplam analjezik ihtiyacı, yandaş ağrı ve bulantı-kusma yönünden istatiksel farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND: Postoperative pain is still a current problem after laparascopic cholecystectomy. To overcome this major problem, many anesthetic and analgesic drugs were used clinically. Recently, local anethetic agents are the group of drugs wich are widely administered and accepted effective as well. In this study we aimed to evaluate the effect of incisionally and intraperitoneal^ administered ropivacaine on postoperative pain and stress response of the patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. MATERIALS AND METHODS: In this prospective, single-blinded, and randomized study; 45 patients undergoing laparoscopic cholecystectomy with the ASA scores l-ll were divided into three groups. 40 ml of 3,75 % ropivacaine was administered preincisionally and intraperitoneally to the patients of group I (n=14), preincisoinally and intraperitoneally after cholecystectomy of group II (n=17), and intraperitoneally and locally to the incisions after cholecystectomy to the patients of group III (n=14). The blood levels of epinephrine and norepinephrine were examined peroperatively ( preoperative, 15 minutes after insufflation and at the end of the operation). The levels of pain by Visual Analogue Scale (VAS) and the analgesic requirement of the patients were followed 24 hours postoperatively. RESULTS: Statistically no significant difference were found among the three groups for VAS, total analgesic requirements, accompanying pain, nausea and vomiting. The earliest analgesic requirements was seen in group II (p< 0,005). Shoulder pain was less seen in group III (p< 0,005). The levels of norepinephrine and epinephrine showed no statistically significant difference among the three groups. CONCLUSION: The preoperative and postoperative administrations of ropivacaine in laparoscopic cholecystectomy have similar effects on postoperative pain and stress response of the patients. KEY WORDS: Laparoscopic cholecystectomy, postoperative pain, local anesthesia, ropivacaine