Prematür menopoz ve katekol-o-metiltransferaz (comt) gen polimorfizmi arasındaki ilişki
Association between catechol-o-methyltransferase (comt) gene polymorphism and premature menopause
  1. Tez No: 419729
  2. Yazar: EBRU DERİCİ EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARAS ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Menopoz, ovaryum follikül aktivitesinin kaybı nedeniyle menstruasyonun kalıcı olarak sonlanmasıdır. Prematür menopoz, 40 yaş ya da altındaki bayanlarda menstruasyonun sonlanmasıdır. Prematür menopozun etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır ancak olayın temel nedeni ovaryumlardaki folliküllerin tükenmesi sonucu östrojen miktarındaki azalmadır. Katekolöstrojenler (CE), östrojen metabolizmasında ana metabolik yolda rol oynar. Katekol-O-metiltransferaz (COMT), S-adenozilmethionin'deki bir metil grubunun, dopamin, epinefrin ve norepinefrini içeren katekolaminlere transferini katalizler. COMT enzim aktivitesi, yüksek, orta ve düşük aktivite olmak üzere insanda karaciğer ve eritrositlerde genetik olarak polimorfiktir. COMT genindeki 158. pozisyonda G-A transisyonundan kaynaklanan bu polimorfizm, valin aminoasitinin methionin'e substitüsyonu ile sonuçlanır. Bu iki allel, NlaIII restriksiyon enzimi kullanılarak PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ve RFLP(restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi) analizleri ile tanımlanabilir. Bu çalışmada, COMT gen polimorfizmi ile prematür menopoz arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. PCR-RFLP yöntemi ile 37 prematür menopoz ve 38 menopozlu hastanın genotiplemesi yapıldı. H/H, H/L ve L/L genotiplerinin dağılımı prematür menopoz grubunda sırasıyla %13.5, %67.6 ve %18.9, menopoz grubunda ise %15.8, %73.7 ve %10.5 olarak saptandı. Prematür menopoz ve menopoz grupları arasında COMT-HH, COMT-HL ve COMT-LL genotipleri açısından bir fark saptanmadı (p>0.05 ve β=0.595).
Özet (Çeviri)
Menopause is the permanent cessation of menstruation resulting from the loss of ovarian follicular activity. Premature menopause is defined as the cessation of menstruation at age 40 or under. The etiology of premature menopause is still uncertain although the fundamental reason is known to be ovarian follicul failure that reduced of estrogen level. Catecholestrogens (CE) represent a major metabolic pathway in estrogen metabolism. Catechol-O-Methyltransferase (COMT) catalyzes the transfer of a methyl group from S-adenosylmethionine to catecholamines, including the neurotransmitters dopamine, epinephrine and norepinephrine. The level of COMT enzyme activity is genetically polymorphic in human red blood cells and liver, with a trimodal distribution of low, intermediate, and high levels of activity. This polymorphism is due to a G-A transition at codon 158 of the COMT gene, resulting in a valine-to-methionine substitution. The 2 allels could be identified with a PCR-based restriction fragment length polymorphism analysis using the restriction enzyme NlaIII. In this study we aimed to investigate the effects of COMT genotype on premature menopause. Genotyping of 37 premature menopaused and 38 menopaused patients were carried out using PCR-RFLP method. The distributions of the H/H, H/L nad L/L genotypes were 13.5%, 67.6% and 18.9% respectively, in premature menopaused patients and 15.8%, 73.7% and 10.5% in the menopaused patient. No differences in COMT-HH, COMT-HL and COMT-LL polymorphism was detected between premature menopause and menopause groups (p>0.05 and β=0.595).