Kanserli hastalarda tanıyı bilmenin yaşam kalitesine etkisi, sağlık çalışanlarında bu konudaki eğilimler
Effects of awareness of cancer diagnosis on quality of life and attitudes of health workers
- Tez No: 224312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı kanser hastalarının tanılarını bilme düzeyini, bilmenin yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak, doktor ve hemşirelerin bu konudaki eğilimlerini ortaya koymaktır.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde takip edilen hastalara tanıyı bilme anketi ve EORTC QLQ-C30 anketlerini kendileri tarafından doldurmaları istendi. Bunun yanında aynı hastanenin değişik bölümlerinde çalışan doktorlar, hemşirelerden kanser hastalarına karşı tutumlarını ortaya koyan bir anketi cevaplamaları istenmiştir Ek olarak da Türkiye'deki onkologlara elektronik posta ile cevaplamaları istenerek yollanmıştır.Değerlendirmeye alınan 504 hastanın yaklaşık %70'i tanısını bilmekteydi. Tanılarını en fazla oranda doktordan öğrenmişlerdir. Yaklaşık %60'ı 8 yıldan daha az eğitim almıştır. Yaş ortalaması yaklaşık 54'dür. Tanısını bilenlerin görece daha eğitimli olduğu ve daha genç olduğu bulunmuştur (p? 0,001).
Özet (Çeviri)
The object of this study was to investigate the awareness of cancer diagnosis in cancer patients, and its effect on quality of life (QoL) and also, to investigate the attitudes of physicians and nurses in disclosure of the diagnosis.Two separate questionnaires, one for ?awareness of the diagnosis? and the other quality of life questionnaire named EORTC QLQ-C30 were filled by cancer patients at Medical Oncology Outpatient Clinic in Cerrahpaşa Medical Faculty. Another questionnaire was also administered to a group of physicians and nurses working in the Cerrahpaşa Medical Faculty. Same questionnaire was also sent to oncologists in Turkey by e-mail.Eligible questionnaires of 504 patients were evaluated, 70% of patients were aware of cancer diagnosis. Most of the patients? cancer diagnosis was disclosed by physicians. About 60% of patients were less than 8 years of education. Mean age was about 54 in the group. The patients who were aware of cancer diagnosis were more educated and younger than the other (p?0,001). QoL of the patient who were aware of the diagnosis were better with regard to physical functioning (p=0,01), pain (0,02), appetite (0,003), diarrhoea (