Diffüz büyük B-hücreli hodgkin-dışı lenfomalı hastalarda R-CHOP ile CHOP kemoterapi rejimlerinin etkinlik ve yan etki bakımından retrospektif olarak karşılaştırılması
R-CHOP compared CHOP regimen in Diffuse B Cell Lymphomas
- Tez No: 224311
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BAŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Rituksimabın CHOP protokolüne eklenmesinin Diffüz Büyük B-hücreli Lenfomalı hastalarda hem tedaviye yanıt oranlarını hem de yaşam sürelerini uzattığı yurtdışında yapılan çalışmalarda gösterilmiş olmakla birlikte ülkemizdeki durum, tarayabildiğimiz kadarıyla, bilinmemektedir. Bu nedenle biz de kurumumuzda 1996 -2006 yılları arasında takip edilmiş olanlardan çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan toplam 65 DBBHL tanılı hastanın dosyalarını yanıt oranları, yaşam süreleri ve yan etkiler bakımından retrospektif olarak taradık. Bu hastaların 32 tanesine R-CHOP tedavisi, 33 tanesine de CHOP rejimi uygulanmıştı. İki grup arasında klinik ve prognostik parametreler açısından fark yoktu. Tam remisyon oranı R-CHOP grubunda %76.6, CHOP grubunda %61.2 olarak bulundu. Genel sağkalım oranı R-CHOP kolu için %96.6, CHOP kolu için %87; hastalıksız sağ kalım oranı R-CHOP için %76.6, CHOP için % 70.9 olarak bulundu. Saptanan erken dönemdeki yan etkiler R-CHOP grubunda %31, CHOP grubunda %36 oranında idi. Bütün bu parametrelerde oran olarak R-CHOP grubu daha üstün iken, bu fark hiçbir karşılaştırmada istatiksel olarak anlamlılık düzeyine ulaşmıyordu (tam yanıt için p=0.260, genel sağkalım için p=0.247, hastalıksız sağkalım için p=0.591, yan etkiler için p=0.663).
Özet (Çeviri)
SUMMARYAlthough it has been shown in the international literature through some studies that the addition of rituximab to CHOP regimen improves response rates and prolongs survival, according to our search the situation in Turkey is not reported. To this end we retrospectively evaluated the hospital files of patients followed at our institution from 1996 up to 2006 and found 65 patients with diffuse large B-cell non-Hodgkin lymphoma meeting our inclusion criteria. Of these, 32 had received R-CHOP and 33 CHOP; the groups were balanced regarding clinical and known prognostic parameters. Complete remission(CR) rates obtained were 76.6% with R-CHOP and 61.2% with CHOP. Overall-survival(OS) and disease-free survival(DFS) figures were 96.6% and 76.6% for the R-CHOP group; 87.0% and 70.9% for the CHOP group, respectively. Early toxic effects of treatment were seen in 31.0% of the R-CHOP and 36.0% of the CHOP group. Although all results were favoring R-CHOP regimen, the differences did not reach statistical significance in none of the comparisons (p values being 0.260 for CR, 0.247 for OS, 0.591 for DFS and 0.663 for toxicity).