Üç fazlı kemik, işaretli lökosit ve kemik iliği sintigrafisinin birlikte kullanımının periprostetik enfeksiyonların tanısındaki yeri
Combined Tc-99m MDP three phases bone, Tc-99m HMPAO labeled leukocyte and Tc-99m tincolloid bone marrow imaging for diagnosing infected joint prostheses
- Tez No: 224314
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada üç fazlı kemik, işaretli lökosit ve kemik iliği sintigrafisinin kalça ve diz protezlerinde gelişen enfeksiyonların saptanmasındaki yeri araştırıldı.Protez enfeksiyonu ön tanısı olan toplam 89 hasta çalışmaya dâhil edildi. Bunların 56 tanesinde kalça protezi (40 kadın, 16 erkek), 33 tanesinde diz protezi (25 kadın, 8 erkek) bulunuyordu. Seksen dokuz hastada toplam 267 sintigrafik tetkik yapıldı. Bilateral protezler ve vücudun diğer yerlerinde takılı protezlerle birlikte toplam 113 protez incelendi.Her hastaya en az 2 gün arayla Tc-99m MDP ile üç fazlı kemik sintigrafisi, Tc-99m HMPAO ile işaretli lökosit sintigrafisi ve Tc-99m sülfür kolloid ile kemik iliği sintigrafisi çekimleri yapıldı. Bu üç sintigrafiden oluşan 4 görüntüden (dinamik, TV Ks, İLs, Kİs) kombine rapor yazıldı. Hastalar 6 ay?2,5 yıl takip edildi. Bu hastaların 34 tanesi (%39'u) rapor verildikten sonra opere edildi. Opere edilmeyen hastalar ortopedistler tarafından poliklinik kontrolüne alındılar ve takipsiz hastaların tamamı çalışmadan çıkarıldılar.Ameliyat sonuçları ve klinik takiplerle elde edilen sonuçlar gold standart kabul edildiğinde; kalça protezlerinde yazılan kombine raporun duyarlılığı %85, özgüllüğü %97, doğruluğu %94 olarak hesaplandı. Diz protezlerinde ise duyarlılık %75, özgüllük %100, doğruluk %96 olarak bulundu.Sonuç olarak, tüm protez enfeksiyonu şüphesi taşıyan olgularda elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak kombine İLs-Kİs-Ks kullanılışının en doğru seçenek olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the value of combined Tc-99m MDP three phases bone and Tc-99m HMPAO labeled leukocyte and Tc-99m tin-colloid bone marrow for diagnosing of infected joint prostheses.Eighty-nine patients (aged 21-90, 65 F, 24 M) with suspected of infected joint prostheses (56 hip, 29 knee) were studied by consecutively using Tc-99m MDP three phases bone and Tc-99m HMPAO labeled leukocyte and Tc-99m tin-colloid bone marrow. The interval between scintigraphy was at least 48 h. The final diagnosis was based on data obtained from postoperative surgical, bacteriological results (39%) and follow-up (61%, 6 months-2.5 years).The accuracy of combined Tc-99m HMPAO labeled leukocyte and Tc-99m tin-colloid bone marrow scintigraphy (94% hip prostheses, 96% knee prostheses) was higher than that of Tc-99m HMPAO labeled leukocyte scintigraphy alone (85% hip prostheses, 42% knee prostheses), Tc-99m MDP three phases bone scintigraphy alone (80% hip prostheses, 40% knee prostheses). In addition, accuracy of Tc-99m MDP three phases bone scintigraphy was higher than that of routine Tc-99m MDP bone scintigraphy (60%, 38% respectively).Our study suggested that combined Tc-99m HMPAO labeled leukocyte and Tc-99m tin-colloid bone marrow scintigraphy were accurate technique for diagnosis of infected joint prostheses. Because of higher sensitivity of Tc-99m HMPAO labeled leukocyte scintigraphy we also suggest to perform this technique as a first step of diagnostic choice followed by Tc-99m tin-colloid bone marrow scintigraphy when Tc-99m HMPAO labeled leukocyte scintigraphy is positive.