Koroner arter hastalığı açısından risk taşıyan semptomatik ve asemptomatik hastalarda MDBT anjiografi bulgularının karşılaştırılması
Comparing MSCT angiography findings of symptomatic and asymptomatic patients having coronary artery disease risk factors
  1. Tez No: 224315
  2. Yazar: NURPER ÖNDER ÖNOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Vasküler hastalıklar, en fazla morbidite ve mortaliteye neden olan hastalık grubudur. Koroner arter hastalıkları tek başına dünyanın gelişmiş ülkelerindeki en önemli ölüm nedenidir. Son dekadda mortalitedeki belirgin azalmaya karşın akut myokard enfarktüsünün insidansı artmaya devam etmektedir. Koroner aterosklerotik hastalıkta uygulanabilir gelişmiş tedavi tekniklerinin ortaya çıkması yüksek riskli hastaların belirlenmesini ve hastalık henüz subklinik dönemde iken tespitini gerekli kılmaktadır. Son yıllarda MDBT anjiografideki teknolojik gelişmeler sonucunda hastalığı sıklıkla ilk bulgusu olan myokard enfarktüsü veya ani koroner ölüm gerçekleşmeden noninvaziv olarak saptamak mümkün hale gelmiştir.KAH risk faktörlerinin obstrüktif hastalık gelişimindeki etkinliğini araştıran çalışmalar sonucunda farklı risk faktörleri ön plana çıkmıştır. Çalışmamızda semptomatik ve asemptomatik hasta gruplarında klasik risk faktörlerinin ve semptom varlığının obstrüktif hastalık üzerindeki etkinlikleri istatistiksel olarak değerlendirilmiş, semptomatik ve asemptomatik hasta gruplarında obstrüktif hastalık açısından anlamlı fark olmadığı ortaya konmuştur. Bu sonuç MDBT koroner anjiografinin KAH risk faktörlerine sahip asemptomatik hastalarda noninvaziv bir yöntem olarak kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vascular diseases are the leading cause of morbidity and mortality. Among these diseases coronary artery disease (CAD) is the most important cause of death in western countries. Although the mortality rate has significantly dropped in the last decade, the incidence of acute myocardial infarction continues to rise. The availability of improved treatment options for coronary artery disease has made the identification of high-risk patients and detection of subclinical atherosclerosis necessary. In recent years as a result of the technological improvement in MSCT angiography it has been possible to detect the disease noninvasively before sudden death or myocardial infarction, which are too often the first indication of coronary atherosclerosis.Risk factors for obstructive disease are studied and different risk factors loom large. In our study we researched the efficiency of classical risk factors and being symptomatic on obstructive disease statistically. We found out that statistically there were no difference between the symptomatic and asymptomatic group for obstructive disease. This result shows the usefullness of MSCT coronary angiography as noninvasive way to detect the disease for the asymptomatic patients having CAD risk factors.