Diabetik ayak olgularının kemik ve immunoglobulin G sintigrafileri ile değerlendirilmesi
The Evaluation of diabetic foot infections with bone scan and immunoglobulin G scintigraphy
- Tez No: 91937
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
II ÖZET Bu çalışma, kemik sintigrafisi ve Tc-99m ile işaretli immunoglobulin G sintigrafisinin diabetik ayakta osteomiyelitin gösterilmesindeki yerinin araştırılması amacı ile yaşları 31-75 arasında değişen, 25 diabetik ayaklı hasta üzerinde yapıldı. Hastalara önce Tc-99 m-MDP (metilendifosfonat) ile üç fazlı kemik sintigrafisi ve iki gün sonra Tc-99 m ile işaretli immunglobulîn-G (Tc-99 m-IGG) sintigrafisi yapıldı. Kemik sintigrafisinde 25 hastada, 44 ayrı odakta artmış düzeyde radyoaktivite tutulumu görüldü. IGG sintigrafisinde ise, bu 44 odağın 24 tanesinde artmış düzeyde IGG tutulumu vardı. Bu 24 lezyonun 6 tanesinde yaygın yumuşak doku enfeksiyonu tespit edildi. Sintigrafi ile tespit edilen osteomiyelit odaklan, mikrobiyolojik değerlendirmelerle ile karşılaştırıldı. Kemik sintigrafisi ve IGG sintigrafisinde yalancı negatiftik olmadığından, bunların ikisinin de sensitivitesi % 100 olarak bulundu. IGG sintigrafisinde yalancı negatif lik yokken, 18 tane gerçek pozitiflik ve 6 tane yalancı pozitiflik vardı. Kemik ve IGG sintigrafilerinde sensitivite sırasıyla %100, %100 olarak hesaplandı. IGG sintigrafisinin spesifıtesi %77 idi. Kemik sintigrafisinin spesifitesi hesaplanamadı. Sonuç olarak kemik sintigrafisi sensitif, fakat spesifik olmayan bir yöntem olduğundan; diabetik ayaktaki osteomiyelitin değerlendirilmesinde yeterince başarılı olmayabileceği, IGG sintigrafisinin, diabetik ayakta osteomiyelitin değerlendirilmesinde, yüksek sensivite ve spesifisiteye sahip bir metot olup, kemik sintigrafisi ile beraber başarı ile kullanılabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The Evaluation of Diabetic Foot Infections with Bone Scan and Immunoglobulin-G Scintigraphy The aim of this study was to evaluate the validation of bone scan and immunoglobilin-G (IGG) scintigraphy in the diagnosis of osteomyelitis of diabetic foot. Twenty-five patients with diabetic foot (age range: 31-75 years old) were evaluated. Firstly, three-phase Tc-99 m-MDP (metylenedipbospbonate) bone scintigraphy was performed. Two days after tbe bone scintigraphy, T-99 m-hIGG (human immunoglobulin-G) scintigraphy was perfomed. On the bone scintigrams, 44 different lesions showing increased tracer accumulation were detected. On the IGG scintigrams, increased IGG accumulation was detected in 24 of these 44 lesions. Six of these had diffuse soft tissue infection and these accumulations were related to soft tissue infection rather than bony involvement. The osteomyelitic foci shown by IGG scintigraphy were confirmed by microbiologic results. There was no false-negative result on bone and IGG scintigraphy, therefore sensitivity of both tests were found 100 %. The specificity of bone scintigraphy was not calculated due to absence of true- negative result on the bone scintigraphy. Sensitivity of bone and IGG scintigraphy were 100 %, 100 % respectively. Specificity of the IGG scintigraphy was 77 %. We concluded that bone scintigraphy is a sensivite but not a specific, therefore this method is insufficient for evaluation of osteomyelitis of diabetic foot. IGG scintigraphy improves sensitivity and specificity when compared to bone scintigraphy, so it can be use successfully in the diagnosis of osteomyelitis of diabetic foot