Sağlıklı ve klinik-subklinik mastitis teşhisi konmuş ineklerde ınfectious bovine rhinotracheitis-ınfectious pustuler vulvovaginitis (IBR) enfeksiyonunun araştırılması
The investigation of infectious bovine rhinotracheitis-infectious pustuler vulvovaginitis (IBR/IPV) infection in healhty, subclinical and clinical mastitis diagnosed cows
  1. Tez No: 224320
  2. Yazar: MUTLU KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı, sütçü işletmelerde Bovine Herpesvirus type 1 (BHV1) enfeksiyonunun subklinik ve klinik mastitis olgularındaki rolünü araştırmaktır. Bu amaçla 269 inekten kan ve her lobdan süt örnekleri elde edildi. Yedi çiftlikten 4 ile 118 arasında hayvan örneklendi. Lökosit ve süt örnekleri virus izolasyonu için hücre kültürlerine inokule edildi fakat tüm inokulumların negative olduğu belirlendi. Süt örneklerindeki Somatik Hücre Sayısının (SHS) belirlenmesi için DeLaval yöntemi kullanıldı, 44 lob kör olduğu için süt örneği alınamadı. Toplam 1032 lob ölçüldü. Hayvanlar ortalamada 100.000hücre/mL değerine gore 3 guruba ayrıldı. Kan ve süt serum örneklerine (n=1.270) Virus Nötralizasyon test uygulandı. Kan örnekelerinde çiftliklere göre BHV1 için 0 ile %75 arasında oranlar belirlendi, ortalama değer %36.8 (99/269) olarak belirlendi. Antikor titrelerinin 1/2 ile 1/256 arasında düzenli bir düşüş gösterdiği belirlendi. Süt örneklerinin kontrolünde, hayvanların sadece %26.4'ünün (265/1001) pozitif olduğu görüldü. BHV1'in serolojik olarak teşhisi için süt örneklerinin kullanımının kan göre daha az duyarlı olduğu belirlendi. SHS'na göre, 269 hayvanın 68'i sağlıklı olarak kategorize edildi ve bunların 15'inin (%22) BHV1 pozitif olduğu belirlendi. En büyük gurup (186) subklinik mastitisli olanlardı, enfeksiyon oranı %40.9 (76/186) olarak tespit edildi. Klinik mastitis 15 inekte teşhis edildi, bunların 8'inin (%53.3) BHV1 pozitif olduğu görüldü..Üç guruptaki hayvanlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve sağlıklı hayvanlarla hem klinik hem de subklinik mastitisli hayvanlar arasında bağıntı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate the role of Bovine Herpesvirus type 1 (BHV1) infections in subclinical and clinical mastitis events in Dairy enterprises. For this purpose blood and milk samples from every quarter were obtained from 269 cows. The number of sampled animals in 7 farms was between 4 and 118. Blood clots and milk samples were inoculated to cell cultures for virus isolation but all of the inoculums were found to be negative. DeLaval method was used for determine the Somatic Cell Counts (SCC) in milk samples, 44 quarter was blind and the milk samples not obtained. Total of 1032 quarter were measured. According to 100.000cell/mL average value, the animals were divided to three groups. Virus Neutralisation Test was applied to blood and serum samples (n=1.270). The proportion of BHV1 in blood samples were among 0 and 75% in farm basis, average value was 36.8% (99/269). Antibody titter showed ordinary decrease between 1/2 and 1/256. On the controlling milk samples, only 26.4% (265/1001) of the animals has been detected as seropositive. Using milk samples for serodiagnosis of BHV1 was found to be less sensitive comparing blood. According to SCC, out of 269 animals, 68 was categorised as healthy and 15 of them (22%) was found to be BHV1 positive. The biggest group (186) was the animals with subclinical mastitis, the proportion of the infection was found to be 40.9% (76/186). Clinical mastitis was diagnosed in 15 cows, 8 of them (53.3%) showed positivity for BHV1. The values of three groups were compared statistically and correlation was determined among both healthy and clinical and subclinical mastitis diagnosed cows.