Afyonkarahisar ili dinar ilçesi 40 yaş ve üzeri popülasyonda hipertansiyon prevalansı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Study of hypertension prevalence and associated criteria by people over 40 in the sub-prefecture of dinar province of afyonkarahisar
- Tez No: 224321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇÖLBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hipertansiyon bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların en önemlilerinden biridir. Bu çalışmanın amacı Afyonkarahisar İli Dinar İlçesi'ndeki 40 yaş ve üzeri popülasyonda hipertansiyon prevalansı ve ilişkili faktörleri saptamaktır.Araştırma grubu oluşturulmasına Sağlık Grup Başkanlığı'ndan temin edilen ev halkı tespit fişlerinden yararlanılmıştır. Tabakalı örnekleme yöntemi ile Dinar merkez, köyler ve ayrı ayrı olmak üzere kasabalar nüfusa orantılı olarak 898 kişi dahil edilmiş ve tamamına ulaşılmıştır. Araştırma grubuna alınan bireylere yüz yüze görüşme tekniğiyle anket uygulanmıştır. Kan basınçları ölçümünün değerlendirilmesinde Birleşik Ulusal Komite'nin (JNC) VII. raporundaki kriterler göz önüne alınmıştır. Obezitenin değerlendirilmesinde Beden Kitle İndeksi kullanılmıştır.Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 57,4±11,4 olup, %52'sini kadınlar oluşturmaktadır. Araştırma grubuna alınan bireylerde hipertansiyon prevalansı %47,6 olarak bulunmuştur. Hipertansiyon prevalansı erkeklerde %43,4, kadınlarda %51,4 olarak tespit edilmiştir. Bireylerin %98,2'u daha önce tansiyonunu ölçtürdüğünü ifade etmiştir. Hipertansif olarak tespit edilen kişilerin %76,6'sı hipertansiyonları olduğunun farkındadırlar. Eğitim seviyesinin artmasıyla hipertansiyon prevalansı düşmüştür. Yaş ilerledikçe hipertansiyon prevalansının arttığı ve en yüksek 65 ve üzeri yaş grubunda görüldüğü tespit edilmiştir. BKİ?30 olan kişilerde hipertansiyon prevalansı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (%58,9). Stresli olduklarını belirtenlerin %65,3'ünde hipertansiyon anlamlı olarak yüksektir. Ailesinde hipertansiyon hikayesi olanlarda hipertansiyon görülme oranı %74,6 iken olmayanda bu oran %14'dür. Salamura besin tüketimi fazla olan bireylerde hipertansiyon prevalansı %58,2 olarak bulunmuştur. Fiziksel aktivitelerinin az olduğunu ifade edenlerde ise %66,9 olarak tespit edilmiştir.Sonuç olarak bu çalışma hipertansiyonun yaygın bir sorun olduğunu; bu sorunun yeterince farkında olmadığımızı ve yeterince tedavi edilmediğini hatırlatması açısından önemlidir. Dolayısıyla tüm yaş gruplarına yönelik korunma ve önleme programlarının uygulanmasına önem verilmelidir.Anahtar Kelimeler : Dinar, hipertansiyon, prevalans.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the most important non-contagious chronic diseases. The aim of this study is to determine hypertension prevalence and associated factors by people aged 40 and over leaving in the sub-prefecture of Dinar sited in the province of Afyonkarahisar.This research is based on inhabitant?s data given by the Department of Health.From Dinar Centrum, its villages and its municipalities; 898 persons were included in the population sample proportionally all of them were joined. The technique used in this study was face to face interviewing?s. The blood pressure was measured according to the criteria in the 7th report of JNC. The obesity was measured according to the body mass index (BMI).The average age of the population sample was 57,4 ± 11,4. This population sample was constitued of 52% of women. The hypertension prevalence found in this popuulation was 47,6%. The observed hypertension prevalence was 43,4% for men and 51,4% for women. About 98,2% of the sample population declared that they had already measured their tension before. The 76,6% of person who were determined as hypertensive declared that they knew about it. Hypertension prevalence decreased by people whith a higher level of education. Older the people are and higher prevalence is, and the highest degree is observed by people over 65. The hypertension prevalence observed was significatively higher by people who have a BMI ? 30 (58,9%). 65,3% of people who described themeselve as stressed were significatively hypertensive. The part of hypertenive person is 74,6% for people with families antecedents, yhis part is 14% for people witout any antecedent. Hypertensive prevalence found for people who eat pickled food is 58,2%. By people who do not have physical activity, the proportion is 66,9%.As a result; this study is important in the way that it remembers us that hypertension is a widespread problem which reached and that we do not realize enough the importance of this problem so we do not treat enough this problem. So that, we have to practice rapidly the preventive programmes specifically to all group of age.Key Words : Dinar, hypertension, prevalence.