Fitness salonlarına giden bireylern beklentileri
The expectations of the individuals attending to fitness centres
- Tez No: 224319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
nsanoglu yüzyıllar önce kendi bedenini kullanarak is görürken, günümüzdeteknolojinin kendisine sundugu imkanlarla hareketliligini yitirmistir. Bugün bir çokülkede insanları tekrar hareketli kılmak bir devlet politikası haline gelmistir. Çünküegzersizlerle saglıgı korumanın mümkün oldugu bilimsel bir gerçektir. Spor temelolarak hareket sistemi üstüne dayalı ve yerçekimine veya bir kuvvete karsı insanlarınmüsabaka ve fiziksel aktivite olarak gerçeklestirdikleri bir eylemdir. Ayrıcagünümüzde spor etkinliklerine her yastan ve her cinsten katılım gittikçe artmaktadır.Günümüzde egzersiz, saglıklı bir yasamın temel prensiplerinden biri olarakdegerlendirilmektedir. Egzersizle saglıklı bir yasam, ancak egzersiz programlarınınamaca uygun bir sekilde yapılmasıyla mümkündür. Bu anlamda, egzersizprotokolleri, degisik yas gruplarına ve cinsiyete özgü planlanmalıdır.Bu çalısmanın amacı; Bursa'da yasayan ve fitness salonlarına giden bireylerinbeklentilerini belirlemeye yönelik yapılmıstır. Bursa'da, 13 büyük spor tesisinde,spor yapmakta olan 101'i erkek, 200'ü kadın toplam 301 bireye anket formuuygulanmıstır. Anket formu kisisel bilgiler ve beklentileri belirlemeye yönelik 44sorudan olusmaktadır. Bu anketten elde edilen verilerle arastırmanın problemineçözüm aranmıstır. Testin geçerlilik ve güvenirliligi istatistiksel analize tabi tutulmusolup, bilgisayar yardımı ile frekans ve ki-kare analizleri yapılmıstır.Arastırmada, bireyler yas gruplarına göre, 18-30, 31-45, 46 yas ve üzeri grupolarak olusturulmustur. 18-30 yas grubu % 55.5, 31-45 yas grubu % 30.2 ve 46 yasüzeri grup ise % 14.3 dilimlerinden olusmaktadır. Vücut agırlıklarına göre yapılandegerlendirmelerde ise düsük kilolu bireyler % 18.6, normal kilolular % 54.8, fazlakilolu bireyler % 19.3, obezler ise % 7.3 seklindedir. Aynı zamanda arastırmamızdacinsiyet ve medeni duruma göre degerlendirmelere yer verilmistir. Erkek bireylerin% 33.6'sı, bayan bireylerin ise % 66.4'ü, evli bireylerin % 56.1, bekar bireylerin ise% 43.9'u bu degerlendirmeleri olusturmaktadır. Anketten elde edilen verileristatistiki olarak 0.05 anlamlılık seviyesinde degerlendirilmistir.Fitness salonlarına giden bireylerin beklentilerinin belirlenmesine yönelikyapılan bu arastırmada sonuç olarak, ankete katılanların spor salonuna gelmektekiamaçlarının ve tercih etme durumlarının yas gruplarında, vücut agırlıklarında,cinsiyette ve medeni durum özelliklerinde benzerlikler tasıdıgını ortayaçıkartmaktadır.
Özet (Çeviri)
Altough humankind used to perform his daily activities by using his own bodycenturies before, he has lost his dynamism because of the technological opportunitiesin recent years.Today to reactuate people has become a government policyin manycountries because that it is possible to protect the human health through exercises is ascientific fact. Sports, basically is an action based on the movement system thatpeople achieve as a competition or physical activity against gravity or a force.Furthermore, the participation by every age and every gender in sports activities isincreasing today.Today, exercise is considered as one of the fundamental principles of a healthylife. A healthy life through exercise is only possible by applying those activityprogrammes which are suitable fort he purpose. In this respect, exercise protocolsshould be designed according to different age groups and genders.The aim of this study is to determine the expectations of the individuals livingin Bursa and being a member of a fitness centres. 301 participants were applied to aquestionnaire at 13 sports centres, 101 of whom are males, 200 of whom are females.The questionnaire form is comprised of 44 questions which are aiming to determinepersonal information and expectations. With the help of the data obtained from thisquestionnaire, a solution for the problem in this study was searched. The validity andreliability of the test were subject to statistical analysis, and the frequency and qisquareanalysis were applied by means of computer technology.In this study, the individuals were grouped according to their age groups as 18-30, 31-45, and 46 and over. The participation of individuals in the age group of 18-30 is 55.5%, individuals in the age group of 31-45 is 30.2% and individuals in theage group of 46 and over is 14.3 %. In the evaluations made according to the bodyweight, it is observed that the under-weight individuals are 18.6%, normal-weightindividuals are 54.8, over-weight are 19.3, obese are 7.3%. In addition, evaluationsbytaking the gender and marital status into account were also made. The maleindividuals are 33.6%, female individuals are 64.4%, the married individuals are56.1%, the single individuals are 43.9%. The data obtained from the questionnairehave been assessed statistically at the level of significance of 0.05.As a result of this study that aims to determine the expectations of individualsgoing to fitness centres, it is revealed that the aims and the the reasons of preferenceof the participants to attend those sports centres in this questionnaire have similaritieswith the age groups, body weight, gender and marital status. With regard to theassessment of age groups of the ones coming to the sports centres in order to dosports to apply the doctor?s advice, and to build their bodies a significant differenceat the 0.05 level has been observed statistically (P< 0.05).When the preferences of the individuals responding to the questionnaire withregard to the mostly used sports equipments are considered, it is observed that therate of using treadmill by the underweight individuals is 69.9 %, normal weightindividuals is 68.5 %, over-weight individuals is 82.8 % and obese individuals is90.9 %. The rate of using bicycle by the underweight individuals is 55.4 %, normalweight individuals is 46.7 %, over-weight individuals is 63.6 %. Whwn the use ofweight stations according to all body weights is considered it is also observed thatthe underweight use in the ratio of 17.9 %, the normal weight use 39.4 %, theowerweight use 37.9 %, the obese 45.5 %. The use of sit up tool according to allbody weights is approximately 40 %.