Dil yassı epitel hücreli tümörlerinde primer tümör genişliği ve derinliğinin ekstrakapsüler yayılımı olan lenf nodu metastazı üzerine etkisi
The effect of tumour width and depth on extracapsular lymp node metastases ın squomous cell carcinoma of tongue tumours
- Tez No: 224330
 - Danışmanlar: PROF. DR. NESİL KELEŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Klıniğimizde 1994 ile 2004 yılları arasında dil tümörü nedeniyle opere olmuş 107 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. 21 hastada ekstrakapsüler lenf nodu metastazı tespit edildi. Biz tümörün genişliği ve derinliği ile nodal metastaz, sağ kalım oranı, evre ve ekstrakapsüler yayılım gibi farklı parametreleri karşılaştırdık. Ayrıca ekstrakapsüler yayılımı hangi faktörün daha çok etkilediğini araştırdık. Tümör genişlik ve derinliğinin ekstrakapsüler yayılım için en önemli faktörler olduğunu tespit ettik. Bu faktörlerden tümör genişliğinin tümör derinliğine kıyasla ekstrakapsüler yayılım için daha önemli olduğu bulundu. Roc eğri analizleri tümör genişliği 3,75 cm i, tümör derinliği ise 2,4 cm yi geçerse lenf nodunda ekstrakapsüler yayılımın arttığını gösterdi. Sonuç olarak ekstrakapsüler yayılım ve tümör derinliği sınıflama sistemine dâhil edilmelidir. Tümör bu büyüklüğü geçerse boyuna daha radikal cerrahi düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
We investigate retrospectively data of 107 patients with tongue tumours ,that undergo surgery in our clinic between 1994 and 2004. 21 of them had extracapsular lyph node spread .We look for the relation of tumour width and depth to various paramaters such as nodal metastases, survival, grade and extracapsular spread . We try to investigate which factor affects extracapsular spread more.We find that tumour width and depth are the most important factors that affect extracapsular spread and logistic regression analysis showed that tumour width influence more than tumour depth. Roc curve analysis showed that when tumour width exceeds 3.75 cm or tumour depth more than 2.4 cm, extracapsular spread rate in lymph node increases.As a result extracapsular spread and tumour depth should be incorporated to staging system,and we must consider more radical surgery to neck beyond this measures of tumour.