Orta yaş obez bayanlara yönelik kalistenik egzersizlerşn fiziksel ve fizyolojik etkileri
- Tez No: 224331
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma orta yaşlı sedanter bayanlara 6 aylık, haftada 3 gün aerobik egzersiz programının fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Denekler 30-49 yaşları arasında menapoz öncesi, özel bir beslenme rejimi uygulamayan, sağlık sorunu olmayan ve düzenli bir egzersiz programına katılmamış 54 sedanter gönüllü bayandan oluşturuldu. Çalışma süresince başka bir egzersiz programı uygulamamaları konusunda uyarıldılar.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effect of a 6-month-3-day-per-week aerobic exercise program for the sedentary obese women of middle age on physical and physiological parameters. The 54 participants at the ages of 30-49 were the voluntary and healthy women who had never took part in a regular exercise program before and who did not follow a special diet before the period of menopause. All the participants were notified that they should not follow any other exercise program during the study.