Sığır karaciğer alkali fosfatazının saflaştırılması fizikokimyasal ve kinetik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 22434
  2. Yazar: YUSUF TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÜSTDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
46 ÖZET Bu çalışmada sığır karaciğerinden izole edilerek kısmen saflaştırılan alkali fosfatazın bazı fizikokimyasal ve kinetik özellikleri incelenmiştir. Önce enzimin p-nitrofenilfosfat substratı için Michaeüs-Menten ve Linewea- ver-Burk grafikleri çizilerek Km değeri hesaplanmıştır. Daha sonra sıcaklık, L-fe- nilalanin, üre, pH, fosfat, sefaleksin ve deney sıcaklığının alkali fosfataz aktivite- sine etkileri araştırılmıştır. Sığır karaciğerinden kısmen saflaştırılan alkali fosfatazın 56°C ve üzerinde ki sıcaklıklarda ısıya dayanıksız olduğu görülmüştür. Ortama eklenen üre ve fosfat enzimi inhibe etmektedir. Buna karşılık enzim aktivitesi sefaleksinden etki lenmemiştir. L-Fenilalaninin enzimi inhibe ettiği, fakat enzimin L-fenilalanine incebarsak ve plasenta izoenzimleri kadar hassas olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca L-feni- lalanin değişen p-nitrofenilfosfat konsantrasyonlarında enzimi nonkompetitif şe kilde inhibe ettiği görülmüştür. Sığır karaciğer alkali fosfatazı için optimal pH aralığı 10.0-10.9 arasında tespit edilmiştir. Enzim aktivitesi için en uygun deney sıcaklığının 37°C~40°C arası olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY. In this study, some physicochemical and kinetic properties of partially purified alkaline phosphatase isolated from bovine liver has been examined. First, Michaeles-Menten and Lineweaver-Burk graphics were plotted and the Km value of the enzyme for p-nitrophenyl phosphate substrate was calculated. The effects of temperature, L-phenylalanine, urea, pH, phosphate, cephalexine and incubation temperature on the enzyme activity were studied. It was determined that alkaline phosphatase at 56°C and over 56°C was weak. Urea and phosphate which were added to the experiment inhibited the enzyme. On the other hand, enzyme activity was not effected by cefalexine. It was found that L-phenylalanine inhibited enzyme, but the enzyme wasn't as sensitive to L-phenyialanine as intestinal and placental enzymes. And, It was determined that L-phenylalanine inhibited enzyme noncompetitively in the the changable concentrations of p-nitrophenylphosphate. Optimum pH for bovine liver alkaline phosphatase was found between 10.0-10.9, and It was determined that the most suitable incubation temperature was between 37°C and 40°C.