Hisarcık Ahmet Karamancı Sağlık Ocağı'na bağlı Kıranardı kasabasında sağlık ocağına hiç başvurmamış aileler ile sağlık ocağını kullanmakta olan ailelerin sağlık durumlarının karşılaştırılması
- Tez No: 22435
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
72 7. ÖZET Bu çalışma, sosyalleştirilmiş sağlık hizmetlerinden yararlanan ve yararlanmayan ailelerin sağlık düzeylerini karşılaştırmak ve hizmetin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ocak kayıtlarından, sağlık ocağını kullanmadıkları tespit edilen 43 aile araştırma grubuna alınmış, geri kalan ailelerden fc 10 örnekleme ile 41 aile kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırma grubundaki ailelerin % 78. 9' una, kontrol grubundaki ailelerin ise % 87.8* ine ulaşılmıştır. Araştırma grubunun yas ortalaması daha yüksek bulunmuştur. İki grup arasında sosyal, ekonomik ve çevresel özellikler bakımından önemli bir fark bulunmamıştır. Her iki grupta da ailelerin yarıdan fazlası sigortalıdır. Sağlık ocağını kullanmamanın en önemli nedeni olarak, sağlık ocağından yazılan reçeteleri kurumlarından ücretsiz olarak alamamaları gösterilmiştir. Her iki grup da sağlık ocağını özellikle koruyucu hizmetler için kullanmaktadır. Ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinden yararlanma oranı kontrol grubunda daha yüksek bulunmuştur. Fizik muayene sonuçları her iki grupta benzerdir. İncelenen ailelerdeki en önemli sağlık sorunu ise diş sağlığı problemidir. Sonuç olarak sağlık ocağını kullanmayan kişilerin de en az sağlık ocağını kullanan kişiler kadar sağlık problemlerinin bulunduğu ve sağlık ocağı kayıtlarının yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
73 8. SUMMARY Ihis research has been carried out in order to evaluate the health level of the families who comes health centre and not. In addition to this, to evaluate of the socialized health service utilization. 43 family, which determined to have not come health centre according to registers have been taken into research group and from the others 41 families with 10% sampling have been taken into control group. 78.9% of research group and 87.8% of control group could reached. The mean age of research group were found more higher. There were no important differences between two groups for social, economic and environmental characterist i cs. More than half of these families in two groups were in coverage of social insurance. The cause of not coming health centre were found as prescriptions given from health centre not paying by their social insurance. Both groups were coming health centre especially for preventive care. Using of mother and child health and family planning services were found more higher in control group. Physical examination results were the same in both groups. The most important health problem in the study group were dental health problems. As a result, the families who is not coming health centre has health problem at least the families who come health centre, and reviewing of health centre registers would be necessary.