Periodontitisi olan koroner arter hastalığına sahip bireylerde periodontal tedavinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of periodontal treatment on the subjects who have periodontitis and coronary artery disease
- Tez No: 224353
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; periodontitisi olan koroner arter hastalarında cerrahisiz periodontal tedavinin etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda tükürük ve kan örneklerinde NO ve cGMP seviyeleri araştırıldı. Çalışmaya, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Periodontoloji Anabilim Dalı'na farklı nedenlerden dolayı müracaat eden toplam 50 birey dâhil edildi. Çalışma protokolüne göre bireyler dört gruba ayrıldı. Periodontitisli 12 birey I.Grubu, hem koroner arter hastalığı hem periodontitisi olan 14 birey II.Grubu, sadece koroner arter hastalığı olan 12 birey III. Grubu ve periodontal ve sistemik olarak sağlıklı 12 birey IV.Grubu oluşturdu. Her bir bireyin periodontal durumunu saptamak amacıyla Silness ve Löe'nin plak indeksi (Pİ), Löe ve Silness'in gingival indeksi (Gİ) ve sondlanan cep derinliği (SCD) kullanıldı. Tüm bireylerden tükürük ve kan örnekleri alındı. I. ve II.Gruptaki periodontitisli hastalar cerrahisiz periodontal tedavi ile tedavi edildi. Tedavi sonrasında periodontal durum tekrar değerlendirildi ve yeniden kan ve tükürük örnekleri alındı. Tüm kan ve tükürük örneklerinin NO ve cGMP seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak incelendi. Çalışmamızda elde edilen bulguların gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örnekler için Varyans, Mann-Whitney U testi ve Student's t-testi kullanıldı. Laboratuar bulguları ve klinik parametreler arası ilişkiyi analiz etmek için de Pearson korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of non-surgical periodontal treatment in coronary artery disease patients with periodontitis. For this purpose, levels of NO and cGMP were detected in salivary and plasma samples. The subject population was consisted of 50 volunteers which were attended Gülhane Military Medical Academia, department of periodontology for different causes. According to the study protocol the subjects were divided to four groups. Group I consisted of 12 periodontitis subjects, whereas 14 subjects with both coronary artery disease and periodontitis were classified as group II, 12 subjects with only coronary artery disease were classified as group III and 12 periodontally and sistemically healthy individuals were classified as group IV. To determine periodontol condition of each individual, plaque index (PI) (Silness&Löe), gingival index (GI) (Löe&Silness) and probing depth (PD) were measured. Blood and saliva samples were obtained from all individuals. Patients with periodontitis were treated by non-surgical periodontal treatment. After treatment, clinical periodontal condition was performed, and blood and saliva samples collected. All blood and saliva samples were investigated to detect NO and cGMP levels using ELISA. Varyans, Mann-Whitney U test and Student?s t-test were used for intergroup comparison while Pearson correlation test was used for analysis of relationship between clinical parameters and laboratory results.