Yeni nesil metal desteksiz seramikler ve yapıştırılmasında kullanılan rezin simanların biyouyumluluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of biocompatibility of new generation all ceramics and resin cements
- Tez No: 224352
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DALKIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada son yıllarda klinikte oldukça yaygın olarak kullanılan yeni nesil metal desteksiz seramikler ve yapıştırılmasında kullanılan rezin simanların gingival fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi, iki farklı yöntemle (XTT, KKD) invitro koşullarda araştırılm ıştır. XTT hücre proliferasyon testi için üç farklı metal desteksiz seramik (Zirkonyum, Aluminyum, IPS Empress) ve üç farklı kompozit rezin siman materyal, gingival fibroblast hücreleri ile farklı sürelerde inkübe edilmiştir. Bu test analizinde negatif kontrololarak alaşımsız bakır diskler, pozitif kontrololarak ise materyal konulmayan kuyucuk kullanılmıştır. KKD testi için ayn i test grupları, hücre kültüründe gingival fibroblastlarla inkübe edilerek kromozom hasarı değerlendirilmiş, kontrololarak materyal içermeyen kuyucuk kullanılmıştır. XTT testi sonuçlarına göre tüm test grupları kontrol gruplarına göre anlamlı ölçüde sitotoksisite göstermiştir. Metal desteksiz seramik gruplarının karşılaştırmalarında sitotoksisite potansiyeli en fazla olan materyal Zirkonyum, kompozit rezin simanlarda Rely X ARe olarak belirlenmiştir. Seramik materyallerin grup içi karşılaştırmalarında ölçüm yapılan zaman dilimlerinde sitotoksik etkinin anlamlı ölçüde azalırken, son ölçüm zamanında halen devam ettiği görülmüştür. Rezin siman materyallerin grup içi karşılaştırmalarında başlangıç sitotoksisitesinin anlamlı ölçüde azaldıktan sonra tekrar artarak devam ettiği belirlenmiştir. KKD testi sonuçlarına göre, tüm test grupları KKD sıklığını, pozitif kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde arttırırken, seramik test gruplarının karşılaştırmalarında sitotoksisite potansiyeli en fazla olan materyal Zirkonyum, kompozit rezin simanlarda Variolink ii olarak belirlenmiştir. Yaptığımız invitro araştırmada, sabit protetik restorasyonların yapımında ve yapıştırılmasında kullanılan materyallerin seçiminde, bu materyallere ait estetik ve fiziksel özelliklerin yanında biyouyumluluk özelliklerinin de göz önünde bulundurulması ve bulgularımızın, farklı sitogenetik yöntemlerle sorgulanarak, bu materyallere ait biyolojik güvenlik sınırının arttırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Gingival fibroblast, XTT, Kardeş kromozom Değişimi, Tam seramik, Rezin siman
Özet (Çeviri)
In this invitro study, the cytotoxic effect on gingival fibroblast cells of new generation metal unsupported ceramics and resin cements intensively used in elinical practice, was investigated with two different methods . For XTT cell proliferation test, three different metal unsupported ceramics (Zirconium, Aluminium, IPS Empress) and three different composite resin cement materials (Panavia F, Rely X ARC, Variolink ) were incubated with gingival fibroblast cells in different periods. In XTT test analysis, unalloyed copper specimens were used as negative controls and wells containing gingival fibroblast cells were used as positive control. For SCE test, same test groups were incubated with gingival fibroblast cells in cell culture and wells containing gingival fibroblast cells were used as control to determine the chromosomal damage. According to XTT test results, all test groups showed statistically significant cytotoxic effect to control groups. Among ceramic test groups, zirconium was determined to be the most cytotoxic material in respect of the other test materials and among composite resin cements, Rely X ARC was determined to be more cytotoxic than the other test materials. In groups comparisons, while cytotoxic effects of all ceramic test groups were gradually reducing with elapsed time, it was determined to be continued in the last measured time periods. In groups comparisons of time related cytotoxicity, the initial cytotoxic effects of all resin cement test groups showed significant decrease. However, they showed a significant increase in cytotoxicity rates in the last measured time periods. According to SCE test results, it was determined that all test groups increased the SCE frequency compared to positive control group. Among ceramic test groups, it was determined that zirconium had more cytotoxic potential than the other ceramics. As for among resin cement test groups, it was determined that Variolink had more cytotoxic potential than the other resin cements. lt was concluded that the biocompatibility of new generation all ceramic systems and composite resin cements used the restoration and cementation of prosthetic devices has to be enhanced to reach a more safe biologic structure. Keywords : Gingival fibroblast, XTT, Sister Chromatid Exchange, All Ceramic, Resin Cement