Sağ ve sol gözlerden kaynaklanan potansiyeller arasındaki etkileşimin elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of binocular interaction by the electrophysiological methods
  1. Tez No: 224354
  2. Yazar: KAHRAMAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYT GÖKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, kobayların iki gözü arasındaki etkileşimin varlığı görsel uyarılmış potansiyeller (Visual Evoked Potential, VEP) kullanılarak sınanmıştır. Bu amaçla; 16 kobay stereotaksik cerrahi yöntemler kullanılarak kronik preparat haline getirilip görsel uyarılmış potansiyelleri kaydedilmiştir. Etkileşimin varlığının araştırılması amacıyla sağ göze, sol göze ve iki göze birlikte olmak kaydıyla flaş uyaranlar ardı ardına uygulandı. Gözler arasındaki etkileşimin elektrofizyolojik göstergesi olarak değerlendirilen binoküler fark potansiyeli (Binocular Difference Potential, BoDP) monoküler cevapların aritmetik toplamının, binoküler cevaptan çıkarılması ile elde edildi. Bu fark potansiyeli üzerindeki belirgin negatif monofazik dalganın latansı 106 ms, genliği ise 15.1 ?V olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Binocular interaction in guinea pigs was studied by using visual evoked potentials (VEPs). For this purpose, VEPs were recorded from the 16 guinea pigs chronically prepared by means of stereotaxic surgery. In the evaluation of the interaction, flashes were applied to the right eye, left eye and both, in succession. A binocular difference potential (BoDP), which was calculated by subtracting the sum of the two monocular VEPs from the binocular VEP was evaluated as evidence of an interaction. A negative monophasic wave with an average amplitude of 15.1 ?V and an average latency of 106 ms was observed in the difference potential. This prominent BoDP wave was statistically significant at a p value as low as 0.001. Binocular interaction was observed also in the waves N75 and N140, but with smaller amplitudes. No interaction was observed at latencies of P55 and P200 waves. This finding implies that the P100, which shared the same peak latency with the prominent wave in BoDP, was the main VEP wave that was affected by binocular interaction in guinea pigs. Keywords : Binocular Interaction Visual Evoked Potential (VEP) Binocular Difference Potential Guinea Pig