İdiopatik adeziv kapsülitli hastalarda lokal kortikosteroid enjeksiyonunun fizik tedavi uygulamalarına katkısı
  1. Tez No: 22438
  2. Yazar: BEYHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÖZÜGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
48 ÖZET Bu çalışma Mart 1991-Ağustos 1992 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvurup aynı anabilim dalının tedavi ünitesinde tedaviye alınan adeziv kapsülitli 30 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar rastgele iki gruba ayrılmış, I.gruba klasik fizik tedavi programı (hot-pack, ultrason, egzersiz), II. gruba lokal kortikosteroid + klasik fizik tedavisi uygulanmıştır. Araştırmaya alınan hastalar tedavi öncesi ve sonrasında ağrı şiddetleri ve omuz eklemi aktif hareketleri yönünden değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı şiddetleri ve omuz eklemi aktif hareketleri yönünden her iki grupta da anlamlı fark (p0.05).
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY This study was conducted on 30 patients with adhesive capsulite who applied to the polyclinic of Erciyes University Medical Faculty, The Department of Physical Medicine and Rehabilitation and were accepted to the same therapy unit between March 1991 and August 1992. The patients were randomly divided into two groups; the first group received the conventional physiotherapy program (hot-pack, ultrason and exercise). The second group, however, received Local corticosteroid plus conventional physotherapy program. The patients were evaluated before and after treatment in terms of the pain intensity and the active movement of the shoulder joint, and the findings were analyzed statistically. While there was a meaningful difference between the two groups in pain intensity and active movement of the shoulder joint before and after treatment (p0.05).