Grayanotoksin-I'in izole kurbağa siyatik sinir aksiyon potansiyeli üzerine etkisi
Effects of grayanotoxin-I on the action potential of isolated frog sciatic nerve
  1. Tez No: 22439
  2. Yazar: MERAL AŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
77 7. ÖZET Kurbağa siyatik sinir dokusunda, ikinci grup sodyum kanal toksinlerinden olan grayanotoksinlerin aksiyon potansiyeli üzerine etkisinin araştırılması planlanan bu çalışmada, Trabzon ve Rize yörelerinden temin edilen zehirli bal örneklerinde, mikroskopik yöntemle Rhododendron polenleri aranıp, ince tabaka kromatografisi ile içerikteki grayanotoksin türevlerinin teşhisi yapılarak, Trabzon yöresinden temin edilen örnekte, Rhododendron polenlerinin ve GTX-1'in varlığı belirlenmiş ve aynı örnekten kademeli ekstraksiyon yöntemiyle elde edilen GTX-l'in izole kurbağa siyatik sinir preparatiarında aksiyon potansiyeline etkileri incelenmiştir. Toksin 3.1 0"5, 3.1 a4, 3 1 0-3 M olmak üzere üç ayrı konsantrasyonda denenmiştir. Çalışma için ağırlıkları 65-80 g arasında değişen 23 adet Rana temporaria türü kurbağa kullanılmıştır Kurbağalardan hazırlanan siyatik sinir preparatları, ilaç uygulaması yapılacak bölgede kısmen desheat edilmiş, deneyde kullanılan modifiye Ringer çözeltisinde 30 dakika bekletildikten sonra sıvı-elektrod kutusuna yerleştirilmiştir. Uyaran 0.5 ms78 süreli eşik ve supramaksimal değerdeki kare pulslar şeklinde elle tetiklenerek uygulanmıştır. Sonuçta GTX-I'in eşik uyaran voltajında düşme, eksitabilitede artış, aksiyon potansiyeli amplitüdünde ve yükselme hızında azalma ve ileti hızında artma oluşturduğu, negatif art potansiyele neden olarak repolarizasyon süresini uzattığı ve etkilerin yıkama ile geriye döndüğü görülmüştür. Bu etkilerin hepsinin birlikte oluşması için gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda, GTX-I'in; kurbağa siyatik sinir akson membranında, pik sodyum akımını sağlayan voltaj kapılı sodyum kanallarını dinlenin potansiyeline yakın değerlerde bile sodyum geçirgenliğine izin veren kanallar şeklinde modüle edip, membranda depolarizasyon oluştururken, pik sodyum akımının hızmı azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
79 8. SUMMARY EFFECTS OF GRAYANOTOXIN-I ON THE ACTION POTENTIAL OF ISOLATED FROG SCIATIC NERVE Effects of grayanotoxin-l which is from the second group of sodium channel toxins, on the action potential of the isolated frog sciatic nerve were investigated in this study. Microscobic method were used to study Rhododendron polens at toxic honey samples obtained from Trabzon and Rize. Grayanotoxin derivatives were determined by thin layer chromatography in the same samples. GTX-I, which was isolated from toxic honey sample obtained from Trabzon, was used in the experiments. We used GTX-I solutions of 3.10"5, 3.10'4 and 3.10-3 M concentration. All experiments were achieved on the80 sciatic nerves of frog of Rana temporaria. The weight of the frogs were between 65-80 g. The sciatic nerves were removed; partially desheated and waited in bathing solution for 30 minutes, and placed in the fluid-electrode chamber. The nerve was stimulated with threshold and supramaximal intensity of square wave pulses of 0.5 ms duration and compound action potentials were recorded. In the isolated frog sciatic nerve preparations threshold intensity, amplitude, upstroke velocity of action potential were decreased, but conduction velocity and repolarization time were increased by GTX-I. It was suggested that, GTX-I modulate the sodium channel responsible for action potential generation on the frog sciatic nerve, to threshold channel which permite to flow sodium current at the voltage close to the resting membran potential.