Kemik iliğinde lenfopoeze etkili faktörler
  1. Tez No: 22437
  2. Yazar: SERAP KURUCA(ERDEM)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
- 130 - ÖZET Bu çalışma İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalın da yapılmıştır. 22 adet albino tavşan (ortalama ağırlıkları yaklaşık 1500 - 2000 gr) ve 95 adet Balb-c fare (ortalama ağırlıkları yaklaşık 25-30 gr) kullanılmıştır. Kontrol ve deney grupları ; T1 - PWM enjekte edilen tavşanlar, T_ - PHA enjekte edilen tavşanlar, T“ - 2 gün PWM enjekte edilen tavşanlar, T, - 2 gün PHA enjekte edilen tavşanlar, T,. - Hiç bir şey enjekte edilmemiş tavşanlar, F1 - 4 gün PWM enjekte edilip, 5 gün izlenen fareler, F”- 4 gün PHA enjekte edilip 5 gün izlenen fareler, F“ - 4 gün normal tavşan serumu enjekte edilip 5 gün izlenen fareler F, - 5 gün PWM enjekte edilip, 10 gün izlenen fareler, Fc - 5 gün PHA enjekte edilip, 10 gün izlenen fareler, F, - 5 gün normal tavşan serumu enjekte edilip, 10 gün izlenen fareler,- 131 - F_ - 5 gün PWM enjekte edilip, 45 gün izlenen fareler, FQ - 5 gün PHA enjekte edilip, 45 gün izlenen fareler, o ”? F_ - 5 gün normal tavşan serumu enjekte edilip, 45 gün izlenen fareler PWM ve PHA enjekte edilen tavşanlarda; lökositoz, lenfositoz, kemik iliğinde miyeloid ve lenfoid seri hücrelerinin aktivasyonu, eritroid seri hücrelerinde göreceli bir azalma gözlenmiştir. Bu tavşanların serumunun enjekte edildiği farelerde de ben zer şekilde lökositoz, lenfositoz ve kemik iliği hücrelerinde miyeloid ve lenfoid seride bir artış, eritroid seride ise azalma görül müştür. Kontrol grupları ve normal tavşan serumu enjekte edilen gruplarda önemli değişiklikler yoktur. Kontrol grupları ve normal tavşan serumu enjekte edilen gruplar karşılaştırıldığında; bu sonuçların yabancı serum faktörünün etkileri olamayacağı, bu etkilerin PWM ve PHA ile stimule edilmiş serumdaki hümoral bir faktöre bağlı olabileceği düşünülebilinir.
Özet (Çeviri)
132 - SUMMARY This research has been carried out of the Physiology Department of Istanbul Medical Faculty. 22 albino rabbits (average weight is about 1500 - 2000 gr ) and 95 Balb-c mice (average weight is about 25 - 30 gr) are used. Experimental and control groups ; R - PWM injected rabbits, R2 - PHA injected rabbits, R_ - The rabbits which were 'injected with PWM for 2 days, R, - The rabbits which were injected with PHA for 2 days, R_ - The rabbits which didn't receive any injection, M, - The mice which had PWM injection for 4 days and followed for 5 days, M - The mice which had PHA injection for 4 days and followed for 5 days, M“ - The mice which had normal rabbit serum injection for 4 days and followed for 5 days, M, - The mice which had PWM injection for 5 days and followed for 10 days. M, - The mice which had PHA injection for 5 days and followed for 10 days,133 - M, - The mice which had normal rabbit serum injection for 5 days and followed for 10 days, M7 - The mice which had PWM injection for days and followed for 45 days, M”- The mice which had PHA injection for 5 days and followed for 45 days, Mq - The mice which had normal rabbit serum injection for 5 days and followed for 45 days. In PWM and PHA injected rabbits; leukocytosis, lymphocytosis, an activation of myeloid series and lymphoid series and a relative decrease of the eritroid series in the bone marrow cells have been observed. Similarly, in the mice which were injected with the serum of this rabbits, leukocytosis, lymphocytosis, an increase of myeloid and lymphoid series and an decrease of eritroid series in the bone marrow have been noted. Control groups and normal rabbit serum injected groups didn't show any important differences. When the experimental groups are compared with control groups and normal serum injected groups; It may be considered that this results are not brought about the foreign serum factor's effects but, they are due to a humoral factor in the PWM and PHA stimula ted serum.