İnsan vajinasında nitrik oksit sentaz izoformları
Nitric oxide synthase isoforms in human vagina
- Tez No: 224399
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Cinsel fonksiyon bozukluğu, birçok kadının hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Nitrik oksit genital organlar dahil birçok dokuda nonadrenerjik nonkolinerjik sistemin haberci bir molekülüdür.Araştırmada eNOS ve nNOS'un vajinal dokudaki dağılımını, bulunduğu bölgeleri, reaksiyon şiddetleri araştırılmaktadır. Ayrıca, bu reaksiyonların ve yerleşim yerlerinin premenopozal-postmenopozal hastalar arasında, distal-proksimal parçalar arasında ve ön duvar-arka duvarlar arasındaki farklılıklarını ortaya koymak hedeflenmektedir.Pubovajinal sling ameliyatı yapılan sekiz hastadan diseksiyon esnasında proksimal ve distal dokular çıkarıldı. Aynı zamanda, hastaların ikisine rektosel onarımı yapılırken arka vajinal duvardan doku alındı. Bu dokular sıvı azotta dondurularak kriyo kesitler alındı ve eNOS, nNOS antikorları ile immünoflorosan mikroskopisi ile değerlendirildi.Çalışmamızda nöronal NOS'un premenopozal ve postmenopozal hasta gruplarındaki dağılımı ve şiddeti; eNOS'un dağılımı ve şiddeti ile karşılaştırıldığında; eNOS'un daha çok epitel tabakada ve damar endotelinde, nöronal NOS'un ise genel olarak damar çevresinde yerleştikleri görülmektedir.Menopozun nitrik oksit sentaz izoformlarına olan etkilerine bakıldığında ise menopozun epitel tabakada ve lamina propriadaki eNOS'a ve tüm tabakalardaki nNOS'a (epitel tabaka, subepitelyal tabaka, lamina propria, kas ve damar çevresi) etkili olduğu görülmektedir. Bu bulgu, menopozdaki kadınlarda nNOS'un eNOS'a göre daha fazla azaldığının ve cinsel işlev patofizyolojisinde nNOS'un eNOS'a göre daha önemli olduğunu göstermektedir.Genital cevaptaki NOS/cGMP yolağı halen incelenen ve merak edilen bir konudur. Gelecekte, kadın cinselliği patofizyolojisindeki moleküler biyolojik çalışmalar, kadın cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sexual dysfunction affects the life quality of many women Nitric oxide is the precursor molecule of nonadrenergic noncholinergic system in many tissues including genital system.In the present study, distribution, localization and intensity of e-NOS and nNOS in vaginal tissue were investigated. In addition, these reactions and localizations were compared between proximal and distal, anterior and posterior of vaginal walls in premenopausal-postmenopausal patients.Proximal and distal tissues were harvested in eight patients undergoing pubovaginal sling operation. Meanwhile, tissue sampling from posterior wall was performed in two patients undergoing rectocele repair. These tissues are freezed in liquid nitrogen and cryo-sections were taken and evaluated under immunofluorescent microscopy with e-NOS and n-NOS antibodies.E-NOS is found to be mostly localized in vascular endothelium and epithelial layer; whereas n-NOS was generally localized around vessels, when the distribution and intensity of n-NOS was compared with e-NOS.When the effect of menopause to the isoforms of NOS was evaluated, menopause decreased n-NOS located in all layers (epithelial layer, subepithelial layer, lamina propria and around muscle and nerve) and decreased e-NOS located in epithelial layer and lamina propria. This finding suggests decrease of n-NOS plays more important role in the pathophysiology of sexual arousal dysfunction than e-NOS.NOS/c GMP pathway in genital response.NOS/cGMP pathway in genital response is still an engrossing subject for research. In the future, molecular biological studies related with the pathophysiology of female sexual dysfunction will guide the treatment modalities of female sexual dysfunction.