H. pylori enfeksiyonu olan non-ülser dispepsi ve peptik ülser hastalarında sitokin gen polimorfizm profillerinin karşılaştırılması
Comparison of cytokine gene polymorphism profiles in nonulcer dyspepsia and peptic ulcer disease in patients infected with helicobacter pylori
- Tez No: 224400
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NEŞE KAKLIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma nonülser dispepsi ve peptik ülser tanısı almış hastaların sitokin gen polimorfizmlerinin profillerini tespit etmek ve iki hasta grubu arasında sitokin gen polimorfizmlerinin profilleri arasında fark olup olmadığı belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gastrointestinal şikayetlerle KTÜ Farabi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran nonülser dispepsi ve peptik ülser tanısı alan hastalardan H. pylori için biyopsi örneği alınarak üreaz, mikroskopik analiz ve kültür yapıldı. Ayrıca hastaların gaitalarında HpSA antijeninin varlığı da araştırıldı. Bunlardan herhangi biri pozitif olan 25 nonülser dispepsi ve 25 peptik ülser olmak üzere toplam 50 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastalardn 6cc kan alındı. Alınan kan örneklerinden mononükleer hücre izolasyonu daha sonra da DNA izolasyonu yapıldı. Sitokin gen polimorfizm kiti kullanılarak PCR yöntemi ile hastaların sitokin gen polimorfizmleri tespit edildi ve iki grup arasındaki sitokin gen polimorfizm profilleri karşılaştırıldı. Nonülser dispepsi ve peptic ülser hastalarının sitokin gen polimorfizm profillerinin karşılaştırılmasında TNF-? -308G; -238A'da, IL-6'da -174C; nt565G'da ve IL10 -1082G; -592C' de farklar saptanmıştır ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırılan diğer sitokin gen polimorfizm profillerinin karşılaştırılmasında ise iki hasta grubu arasında istatistiksel olarak bir fark saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine an association between the patients with nonulcer dyspepsia and peptic ulcer disease, infected with H. pylori by using cytokine gene polymorphism. Biopsy samples from patients applied to KTU Farabi Hospital Dept. of Gastroenterology policlinic and diagnosed as nonulcer dyspepsia or peptic ulcer by endoscopy fort he presence gastrointestinal complaint and were examined for the presence of H. pylori by urease, microscopy analysis and culture. In addition, H. pylori antigens were investigated in stool samples by HpSA in these patients. 50 patients, positive for H. pylori by at least one of above four tests were chosen to the study. Twenty-five of the patients were nonulcer dyspepsia and the other half of them were peptic ulcer. Six ml of blood were taken from the patients. PBMC?s were isolated from these blood samples. After DNA isolation, profiles of cytokine gene polymorphism of the patients were determinated by PCR using a commercial kit. Them, cytokine gene polymorphism profile of two groups compared. Genotype frequencies of TNF-? -308G; -238 A , IL-6 -174 C; nt565G and IL10 -1082G; -592 C polymorphisms between two groups have statistical value (P= 0.009, 0.049, 0.032 respectively ). Other cytokine gene polymorphism profile results didn?t have statistical value.