Okul çağı çocuklarda yanık sonrası gelişen travma sonrası stres belirtilerinin incelenmesi
Investigation of posttraumatic stress symptomatology following burns in school-aged children
- Tez No: 224416
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÖKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Psikiyatri, General Surgery, Plastic and Reconstructive Surgery, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yanık yaşamış olan çocuklar, baş etme kapasitelerini aşacak kadar şiddetli stres yaşayabilirler. Travmatik olay sırasında hissedilen kontrol kaybı, korku ve çaresizlik sonucu yoğun stres belirtileri gelişebilir. Ayrıca, yanık sonrası skar gelişmesiyle beraber yaralanma öncesi görünümde ve işlevsellik düzeyinde bozulma ortaya çıkabilir. Bu çalışmada, yanık ünitesinde yatırılarak tedavi görmüş çocuklarda, uzun dönem için travma sonrası stres belirtileri dağılımı ve travma sonrası stres bozukluğu sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2001 ve Aralık 2006 arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Acil Cerrahi Yanık Ünitesinde yatarak tedavi görmüş, yanık gerçekleştiğinde 5-12 yaşları arasında olan 20 çocuk ve ailesi çalışmaya dahil edilmiştir. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) sıklığı yüksek bulunmamasına rağmen, çocuğun işlevselliğini etkileyecek düzeyde şiddetli travma sonrası stres belirtileri ve yüksek anksiyete düzeyi görülmesi beklenmiştir. Çocuğun psikiyatrik durumunu değerlendirmek amacıyla Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi ? Şimdi ve Yaşamboyu Versiyonu (ÇDŞG - ŞY)- TSSB Eki, Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (TSS-TÖ), Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği (ÇATÖ) ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) kullanılmıştır. Bu örneklem için TSSB sıklığı %30 bulunmasına rağmen, travma sonrası stres tepkisi düzeyi çocukların %75'inde yüksek bulunmuştur. Psikiyatrik belirti şiddetindeki bu yükseklik bir travma olarak yanığın sonucu olabileceği gibi, çocuğun yanık yaşamasında rolü olabilecek yaralanma öncesi duygusal ve davranışsal sorunlarla da ilgili olabilir.
Özet (Çeviri)
When children are burned, they may experience severe stress, which can overwhelm their capacities to cope. The traumatic event itself often includes threat from perceived loss of control, horror, or hopelessness and may lead intense symptoms of distress. Additionally, the burn wound may lead to scarring and may alter the preinjury appeareance and level of functioning. In this study, it is aimed to examine the long term posttraumatic stress symptomatology and the presence of posttraumatic stres disorder in children who had been hospitalized for acute burns. Twenty children aged 5-12 years at the time of burn injury who had been hospitalized at Burn Unit in Istanbul Medical School of Istanbul University between January 2001 and December 2006 and their parents participated in the study. It was expected that although posttraumatic stres disorder (PTSD) would not be a common consequence of burns, the burn injury would cause serious posttraumatic stres symptoms and high levels of anxiety affecting the functional status of the child. The psychiatric status of the child was assessed by using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children Kiddie-SADS-Lifetime Version ? Section for Post-traumatic Stress Disorder, The Post-traumatic Stress Disorder Reaction Index for Children, Children?s Depression Inventory and Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders. Although the prevalance of PTSD for this sample was 30%, the psychiatric morbidity was relatively high, with %75 of children showing high posttraumatic stres reaction. It is questionable whether this high psychiatric morbidity is a result of burn injury or it is associated with the preinjury emotional and behavioral problems predisposing child to the burn injury.