Yaşlı kronik kalp yetersizlikli hastalarda endokrin fonksiyonlar
Endocrin functions of elderly patients with chronic heart failure
  1. Tez No: 224421
  2. Yazar: ERKAN ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF KARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kalp yetersizliği kısa vadede yararlı etkileri olan hemodinamik, immünolojik ve nörohormonal sistemlerin aktivasyonu ile karakterize kompleks bir sendromdur, fakat bu sistemlerin aktivasyonu sonunda sol ventrikül yeniden yapılanmasının kötüleşmesi ve takiben kardiyak dekompansasyon ile birlikte sekonder son-organ hasarına yol açmaktadır. Yaşlılarda bazı hormon sistemlerinde değişiklikler olduğu bilinmektedir. Yaşlılarda sık rastlanan bir tablo olan kronik kalp yetersizliğinde hormon düzeylerindeki değişikliklerin hastalığa bağlı mı ortaya çıktığı yoksa yaşlanma süreci ile ilişkili mi olduğu hakkında yeterli bilgi birikimi mevcut değildirBu çalışmada yaşlı KKY'li hastalarda GH (büyüme hormonu), IGF-I (insülin benzeri büyüme faktörü-1) , GHBP (büyüme hormonu bağlayıcı protein), IGFBP-1 (insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-1), IGFBP-3 (insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3), DHEAS (dehidroepiandrosteronsülfat), serbest T3 (triiyodotironin), serbest T4 (tiroksin), TSH (tiroid stimüle edici hormon), LH (luteinizan hormon), FSH (folikül stimüle edici hormon) düzeylerinin araştırılması, sağlıklı yaşlılar ve genç KKY'li hastalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 87 hasta alınmıştır. Hastalar 3 gruba ayrılmıştır.Grup 1 (Çalışma grubu): 60 yaşın üzerinde NYHA kriterlerine göre sınıf 3-4 kronik kalp yetersizliği (KKY) olan 28 hasta.Grup 2: 60 yaşın üzerinde kalp yetersizliği olmayan 29 birey.Grup 3: 60 yaşın altında NYHA kriterlerine göre sınıf 3-4 kronik kalp yetersizliği olan 30 hasta.Hormon tetkiklerinden serbest T3, serbest T4, TSH, LH, FSH ve DHEAS elektrokemiluminisan yöntemi ile; büyüme hormonu, IGF-1, GHBP, IGFBP-1 ve IGFBP-3 ise ELISA yöntemi ile çalışıldı. Hastaların yapılmış olan ekokardiyografik incelemelerinden ejeksiyon fraksiyonu (EF), sol ventrikül sistol (LVESD) ve diyastol sonu (LVEDD) çapları, interventriküler septum (IVS) ve arka duvar (PWT) kalınlıkları bilgileri derlendi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel sonuçlar ortalama±standart sapma olarak gösterildi. Grupların karşılaştırılmasında student t-testi ve varyans analizi yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a complex syndrome characterized by the activation of hemodynamic, immunologic and neurohormonal systems, which have beneficial effects in the short run, but will ultimately lead to secondary end-organ damage with worsening of left ventricle remodeling and subsequent cardiac decompensation. It is known that some changes occur in the elderly. There is not much known about whether changes in the levels of hormones may be due to disease or aging process in chronic heart failure that is frequently seen in the elderly.In this study it was aimed to investigate the levels of GH (growth hormone), IGF1(insulin like growth factor-1), GHBP(growth hormone binding protein), IGFBP-1 (insulin like growth factor binding protein-1), IGFBP-3 (insulin like growth factor binding protein-3), DHEAS (dehydroepiandrosteronsulphate), free T3(triiodothyronin), free T4(thyroxine), TSH (thyrotropin), LH (luteinising hormone), FSH(follicule stimulating hormone) and compare them to healthy elder subjects and young heart failure patients.This study include 87 patients. Patients were divided into three groups.Group 1(study group): 28 patients over 60 years age with chronic heart failure (CHF) NYHA class 3-4.Group 2: 29 subjects over 60 years age without CHF.Group 3: 30 patients under 60 years age with CHF NYHA class 3-4.Free T3, free T4, TSH, LH, FSH and DHEAS were detected by electrochemiluminisans method, GH, IGF-1, GHBP, IGFBP-1, IGFBP-3 were detected by ELISA. The echocardiographic parameters (ejection fraction, left ventricle end sistolic and diastolic diameters, interventriculer septum and posterior wall thickness) were obtained from ECHO reports.Data were collected at SPSS 10. Definitive statistical results were reported as mean±SS. Student t-test and variance analysis were used in the compairing of groups.