Çocukluk çağı endokrn hastalıklarında serum sistatin C düzeyleri
The efffects of some Endocrine Diseases Of Childhood On Serum Cystatin C Levels
  1. Tez No: 224426
  2. Yazar: HÜSEYİN TEKEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sistatin C, bütün çekirdekli hücreler tarafından sabit oranda üretilen, düşük molekülerağırlıklı bir proteindir. Sistein proteazlardan organizmayı korumaktır. Klinikte erkenglomerüler filtrasyon hasarının saptanmasında kullanılmaktadır.Yakın geçmişte, bazı hastalıklar ile sistatin C arasında yakın ilişki kurulmayabaşlanmıştır. Çalışmamızda çocukluk çağı bazı endokrin hastalıklarında serum sistatin Cdüzeyleri araştırılmıştır.Çalışmaya ek hastalık ve ilaç anemnezi olmayan 1-18 yaş arasında, 34 belirgin primerhipotiroidi, 8 idyopatik TSH yüksekliği, 12 santral hipotiroidi, 11 şişman, 9 fizyolojik dozunbiraz üzerinde hidrokortizon (10-12 mg/m2) tedavisi alan konjenital adrenal hiperplazi (KAH)ve 21 sağlıklı çocuk alınmıştır. şişman, geçici hipotiroidi, KAH ve sağlıklı çocuklarda,başvuru anında; primer ve santral hipotiroidi olgularda ise hipotiroidik ve ötiroidik iken serumTSH, sT4, sistatin C, kreatinine bakılmıştır. Sistatin C'nin ölçümü için PETIA yöntemi,kreatinin için enzimatik yöntem ve TSH, sT4 için ise immunoassay yöntemi kullanılmıştır.Sistatin C'nin referans aralığı 0,55-1,15 mg/L, kreatinin
Özet (Çeviri)
Cystatin C, a cationic low-molecular-weight protein, has described as a promisingendogenous marker of glomerular filtration rate in both aduld and children. It was recentlyspeculated that there was close relationship between etiopathogenesis of some diseases andcystatin levels. Meanwhile, effects of some endocrine diseases of childhood on serum cystatinC levels were investigated.Thirty-four primary hypothyroid, 8 idiopathic elevated TSH, 12 central hypothyroid, 11obese, 9 congenital adrenal hyperplasia under supraphysiologic hydrocortisone treatment and21 healthy children were included in the study. The patients were between the ages of 1 and 18years without additional disease and treatment. Methods used for cystatin C, creatinine andthyroid markers were PETIA, enzymatic method and immunoassay respectively. Referenceintervals for cystatin C, creatinine, TSH and free T4 were determined as 0,55-1,15 mg/L, 1 year-old are independent from demographic factors.Cystatin C levels of obese children were found to be similar to those of normal healthychildren.2. Cystatin C levels of severe primary hypothyroid patients during hypothyroid state werefound to be significantly different from those during euthyroid state. But, the mean cystatinC levels before and after the treatment were similar to those of healthy children. As a result,while cystatin C level decreases in severe hypothroid state, it normalizes afterestablishement of euthyroid state. Changes in serum cystatin C levels in these 2 states donot exceed the reference interval.3. Creatinine levels of severe hypothyroid children are significantly higher than those ofhealthy children.4. Cystatin C and creatinine levels of asymptomatic hypothyroid patients were similar to thoseof healthy children.5. Cystatin C and creatinine levels in patients with congenital adrenal hyperplasia weredetermined as higher than those of healthy children..