Geriatrik hasta popülasyonunda malnütrisyon göstergesi olarak anemi
Anaemia as an indicator for malnutrition in geriatric patient population
- Tez No: 224425
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALAYOĞLU BEŞIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Hematoloji, Nutrition and Dietetics, Geriatrics, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anemi ve malnütrisyon yaşlılarda (geriatrik hasta) oldukça sık görülen sağlık problemleridir. Yaşlı hastalarda her ikisinin de sıklığı artar ve her ikisi de hekimler tarafından yeterince ilgi görmemektedir. Bu çalışmada yaşlılarda anemi ve malnütrisyon sıklığı, anemi etiyolojisi ve anemi ile malnütrisyon arasındaki ilişki araştırıldı.Ekim 2005 ile Ekim 2006 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye ve Geriatri Bilim Dalı Servisi'nde herhangi bir nedenle yatan 60 yaş ve üstü 139 hasta çalışmaya alındı. Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre hastalar anemisi olan ve anemisi olmayan gruplarına ayrıldılar. Anemisi olan grupta anemi etiyolojisi daha ileri tetkikler ile araştırıldı. Hastaların 128'ine Mini Nutrisyon Testi (MNT) yapılarak malnütrisyon araştırıldı.Hastaların %72'sinde anemi tespit edildi. Erkeklerde anemi sıklığı (%79), kadınlara göre (%66) daha fazla bulundu. En sık rastlanan anemi nedenleri sırasıyla kemik iliği infiltrasyonuna bağlı anemi (%30), demir eksikliği anemisi (%21), kronik hastalık anemisi (%21) ve nedeni açıklanamayan anemi (%18) oldu. Anemik hastaların %10'unda iki veya daha fazla nedenle anemi gelişmiş olduğu belirlendi. MNT yapılan 128 hastanın %23'ünde malnütrisyon saptandı. Malnütrisyon ve anemi arasında bir ilişki bulunmadı. Malnütrisyon göstergesi olarak kullanılan laboratuvar parameterlerinden hipoaalbüminemi, vücut kitle indeksi (VKİ) düşüklüğü ve C Reaktif Protein (CRP) yüksekliği arasında zayıf bir ilişki tespit edildi.Yaşlılarda malnütrisyona anemiden daha seyrek rastlanılmıştır. Malnütrisyona özgül gösterge olarak kabul edilecek biyokimyasal veri tespit edilmemiştir. Anemi ile malnütrisyon arasında bir ilişki saptanmamıştır. Ancak yaşlılarda anemi, malnütrisyon ve anemi - malnütrisyon ilişkisini araştıracak daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Anaemia and malnutrition are substantially common health problems in the elderly (geriatric patient). The frequencies of them increase with age and both of them were not to be considered sufficiently important. Anaemia and malnutrition frequencies, etiology of anaemia, and relationship between anaemia and malnutrition were investigated in this study.Sixty year old and older, hundred and thirty nine patients who admitted due to any reason from October 2005 to October 2006 in the services of the Department of Internal Medicine and Geriatri Divisions in Istanbul Faculty of Medicine were included in the study. The patients were grouped into those with anaemia and those without anaemia according to World Health Organization (WHO) criteria. In the group with anaemia, etiologies of anaemia were reviewed by further laboratory investigations. Malnutrition was evaluated by Mini Nutritional Assessment (MNA) in a hundred and twenty eight patients.Anaemia was found in 72% of all patients. Anaemia frequency in men (79%) was higher than women (66%). In our patient population, common reasons of anaemia were bone marrow infiltration (30%), iron deficiency (21%), chronic disorders (21%). Any reason was not found in 18% of anaemic patients. Two or more reasons were determined in 10% of anaemic patients. Twenty three percent of 128 patients evaluated by MNA had malnutrition. A relationship between malnutrition and malnutrition was not detected. The relationship between anaemia and malnutrition indicators such as hypoalbuminemia, body mass index (BMI), and elevated C-reactive protein (CRP) level was determined as weak.Frequency of malnutrition is less than frequency of anaemia in elderly. Any acceptable malnutrition indicator as a specific biochemical parameter was not identified. The relationship between anaemia and malnutrition in geriatric patient population was not determined. The further studies with larger sample size which investigate etiologies of anaemia and the relationship between anaemia and malnutrition in elderly population need.