Klinik örneklerden izole edilen enterococcus SPP'nin antibiyotik direnç oranlarının yıllar içindeki değişimi
The change of antibiotic resistance rates of enterococcus SPP isolated from clinical specimens over the years
  1. Tez No: 803127
  2. Yazar: TUĞBA GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ocak 2018 ve Aralık 2021 tarihleri arasında Tekirdağ ilinde bulunan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde poliklinik, servis ve yoğun bakım hastalarından alınan çeşitli numunelerden izole edilen enterokok türlerinin antibiyotik direnç oranlarının yıllar içindeki değişiminin retrospektif olarak saptanmasıdır. 01.01.2018 ve 31.12.2021 tarihleri arasında mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen 417 farklı hastaya ait Enterococcus türleri incelendi, izolatların izole edildiği hastaların demografik özellikleri, numune çeşidi, numunelerden elde edilen enterokok türleri ve izolatların antibiyotik duyarlılık sonuçları gibi hastaya ait birçok veri geriye dönük olarak hastanenin laboratuvar bilgi yönetim sisteminden toplanarak analizleri yapıldı. Numunelerin alındığı 417 hastanın 204'ü erkek, 213'ü kadındır. Enterokok izolatlarının 154'ü poliklinik, 139'u servis, 124'ü yoğun bakım hastalarından elde edilmiştir. Tür tanımlaması yapılan 122 enterokok izolatının 60'ı E. faecalis, 49'u E. faecium, 4'ü E. durans, 3'ü E. casseliflavus, 3'ü E. gallinarum, 2'si E. raffinosus, 1'i E. avium olarak belirlenmiştir. 417 numunenin 253'ü idrar, 101'i kan, 37'si yara, 26'sı ise diğer numune çeşitleridir. Toplam antibiyotik direnç oranlarına bakıldığında; Ampisilin %39,3, siprofloksasin %49,2, vankomisin %8,4, teikoplanin %17, tigesiklin %3,2, yüksek düzey gentamisin %49, nitrofurantoin %11,6 olarak belirlendi. Linezolid direnci saptanmadı. Ampisilin, vankomisin ve nitrofurantoin direnç oranlarında 4 yıl içinde istatiksel olarak anlamlı bir artış olduğu saptanmıştır. Ampisilin, siprofloksasin, vankomisin, yüksek düzey gentamisin ve nitrofurantoin direnç oranlarının poliklinik hastalarından elde edilen enterokok izolatlarına kıyasla servis ve yoğun bakım hastalarından elde edilen izolatlarda anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to retrospectively determine the change in antibiotic resistance rates of enterococci species isolated from various samples taken from polyclinic, service and intensive care patients in Tekirdağ Namık Kemal University Hospital in Tekirdağ province between January 2018 and December 2021. Entero-coccus species of 417 different patients isolated from various clinical samples sent to the microbiology laboratory between 01.01.2018 and 31.12.2021 were examined. Many patient data such as demographic characteristics of the patients from which the isolates were isolated, type of sample, enterococci species obtained from the samples and antibiotic susceptibility results of the isolates were examined. The samples were collected retrospectively from the laboratory information manage-ment system of the hospital and analyzed. of the 417 patients from whom the samp-les were taken, 204 were male and 213 were female. Of the enterococci isolates, 154 were obtained from outpatient clinics, 139 from service patients, and 124 from intensive care patients. Of 122 enterococci isolates identified as species, 60 were E. faecalis, 49 were E. faecium, 4 were E. durans, 3 were E. casseliflavus, 3 were E. gallinarum, 2 were E. raffinosus, 1 was determined as E. avium of the 417 samples, 253 were urine, 101 were blood, 37 were wounds, and 26 were other sample types. Considering the total antibiotic resistance rates; Ampicillin was 39%, ciprofloxacin was 49.2%, vancomycin was 8.4%, teicoplanin was 17%, tigecycline was 3.2%, high-level gentamicin was 49%, nitrofurantoin was 11.6%. No strains resistant to linezolid were detected. There was a statistically significant increase in ampicillin, vancomycin and nitrofu-rantoin resistance rates within 4 years. ampicillin, ciprofloxacin, vancomycin, high-level gentamicin and nitrofurantoin resistance rates were found to be significantly higher in isolates obtained from ward and intensive care patients compared to ente-rococci isolates obtained from outpatients.