Peptik ülser hastalığı değişiyor
Peptic ulcer disease has been changing
- Tez No: 224428
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN KAYMAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş:Son yıllarda dünya geneline bakıldığında peptik ülser hastalığı ile ilişkili mortalite oranlarında azalma gözlenmektedir. Bununla birlikte, Helicobacter pylori (H. Pylori) halen peptik ülserin en sık nedeni olarak göze çarpmaktadır. Türkiye'de peptik ülser ve H. Pylori infeksiyonu prevalansındaki değişimler belli değildir. Bu çalışmada H. Pylori prevalansını ve peptik ülser dağılımını incelemeyi amaçladık.Materyel-Metot:Ocak 1985 ve Aralık 2006 arasında üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, peptik ülser varlığı ve yerleşim bölgesi ile H. Pylori varlığı kaydedildi. Çalışma süresi 1985?90, 1991?95, 1996?00, 2001?06 olmak üzere 4 gruba ayrıldı.Bulgular:Toplam 37070 gastroskopi değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 46.6±15.6 yıl ve % 48.8'i erkek olarak tespit edildi. Total mide ülseri ve duodenal ülser oranı sırasıyla % 6 ve % 14.3 idi. Peptik ülser oranları erkek popülasyonda anlamlı olarak daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Background:In recent years, mortality from peptic ulcer disease is decreased in the world. However, Helicobacter Pylori (H. Pylori) still remains the most common reason of peptic ulcer. In Turkey, the change in the prevalence of H. Pylori infection and peptic ulcer distribution is still unclear. We aimed to evaluate the prevalence of H. Pylori, the distribution in peptic ulcer.Material and Method:Between January 1985 and December 2006, the patients who were performed upper gastrointestinal system endoscopy were retrospectively analyzed. Data included patients? demographic characteristics, presence of ulcer and H. Pylori, ulcer location and rapid urease test/histo-pathological examinations. The study period was divided into four groups with respect to the years following as; 1985-90, 1991-95, 1996-00, 2001-06.Results:In the study period, a total of 37070 gastroscopies were evaluated. Mean age of the patients? was 46.6±15.6 years and 48.8% of them were male. Overall gastric ulcer rate and duodenal ulcer rate were 6% and 14.3%, respectively. Peptic ulcer rates are significantly higher in males (4.9% vs. 7.3% and 10.4% vs.