Erlerin sağlık konusunda bilgi, tutum ve davranışları ile beslenme durumu ve bazı sağlık sorunlarının saptanması
- Tez No: 22443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
53 6. ÖZET Bu çalışma erlerin sağlık konusundaki sorunlarını ve beslenme durumlarını saptamak ve öneriler getirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 1991 yılında Kayseri 59.Er Eğitim Tümen Komutanlığına bağlı hiç bir sağlık problemi olmayan 205 er'e anket uygulanarak sağlıkla ilgili bilgi düzeyleri saptanmış, anemi ve parazit taraması yapılmıştır. Araştırmaya alınan erlerin % 79.0'mın 20-21 yaş grubunda olduğu, % 76.1'inin ilkokul mezunu ve % 75.7'sinin kırsal kesimden geldiği saptanmıştır. Erlerin % 19.0'ı evli olup evlilik yaş ortalaması 20.3'dür. Aile planlamasında evli erlerin % 49.7'si korunmakta, korunanların % 73.3'ü etkili yöntem uygulamaktadır. Erlere göre ailedeki ideal çocuk sayısı 2.8 ve düşündükleri çocuklar arası süre en az 2 yıldır. Erlerin % 13.2'sindc parazit bulunmuştur. % 69.8'inin sigara içtiği saptanmıştır. % 41.5'i günlük çıkan yemeklerden memnun olup, % 87.3'ü dışarıdan ek besin almaktadır. Satın alınan ek besinlerin % 68.4'ünü tahıl grubu oluşturmaktadır. Erlerin % 62.0'ı normal ağırlıkta olup, % 11.7'sinin hemoglobin değeri % 12 g/dl'nin altında bulunmuştur. Erlerin bir günlük iştikakları incelendiğinde almaları gereken besin maddelerinin yeterli olduğu görülmüştür. Ancak hazırlama ve pişirme sırasındaki kayıplar ve yemek artıkları gözönüne alındığında bu miktarların yeterli olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
54 7. SUMMARY This study has been aimed to find out the health and nutritional problems of the soldiers and to find solutions to the problems. This research has been carried out by taking a sample of 205 soldiers who had no health problems. A questionnaire was given them to determine the health knowledge. In addition to this an anemia and parasitic screening was done. 79 % of the soldiers were 20-21 age groups, 76.1 % of primary school education and 75.7 % were from rural areas. 9.0 % of them were married and the mean age of marriage was 20.3. 49.7 % of the married soldiers use contraception and modern method was used by 73.3 % of soldiers. Soldiers stated that they desire the ideal number of children is 2.8 and they would like to have another child within 2 years. The frequency of parasite was found 13.2 % and the ratio of smoking among the soldiers was 69.8 %. 41.5 % of the soldiers stated that the)' satisfied with the daily menu. In addition, 87.3 % of them were extra food. The food supplied were containing cereals. 62.0 % of the soldiers weight was found to be normal. 11.7 % of their hemoglobin level was below 12 g/dl. It had been seen that recommended daily allowances for soldiers was adequate. But, it was seen lost of nutrient when the cooking and preparing methods were examined. And also there were too much leftovers.