Tuzluçayır bölgesinde 15-49 yaş grubu evli kadınlar ve eşlerinin aile planlaması ile ilgili bilgi tutum ve davranışlarının araştırılması
  1. Tez No: 30282
  2. Yazar: NESİBE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. OZETs 1991 - 1992 yılları içinde Ankara'nın Tuzluçayır Bölgesi'nde yaşayan 15-49 yaş grubu kadınların ve eşlerinin aile planlaması ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını incelemeye yönelik bir araştırma planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma evreni 1/26 örneklem seçimi ile oluşturulmuştur. Araştırma sonucu, örneklemdeki ailelerin büyük bir kısmının düşük sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ailelerin çoğu 1-2 çocuk sahibidir ve yine çoğu başka çocuk istememektedir. Doğuma ve aile planlaması yöntemi kullanmaya genellikle eşler birlikte karar vermektedirler. Yöntem kullanımı ve seçiminde daha çok kadınlar söz sahibidir, çünkü doğum kontrol yöntemi uygulanması daha çok kadının görevi gibi görülmektedir. Yöntem kullanma oram % 91.3 iken bunların içinde etkili yöntem kullananların oram % 74.6'dır. En çok kullanılan yöntemler ise RİA (% 44.5) ve geri çekme (% 24.0)'dir. Eşlerin etkili yöntem kullanımı konusunda daha etkili, düzenli ve doğru bilgilendirilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
8, SUMMARY In between the years of 1 99 1 - 1 992 around the region of Tuzluçayır tertiory health center a research has been corried out which was about the knowledge, behoviour and altitude of the 15-49 years old women and their housbonds about family planning. Sample group has been choosen by 1/26 systematic sampling system. Result of the research figures out that a great portion of the sampled f amili es hallow socioeconomic and culturel level. Most of the families has 1 -2 children and they have no wish to have one more child. Couples decide together to have a child or use family planning tecniques. Usually women decide which tecnique to use because it seems it's a responsibility of women to apply the family planning tecnique. Percentage of using family planning tecnique ise 91,3 but among them percentage of using efficiont tecnique is 74.6. Mostly used tecniques are IUD (44.5%) and coitus interruptus (24.0%). As a conclusion it's decided that it's neccassory to inform couples about the efficient family planning tecniques and using these tecniques in effective, systematic and a right way.