Süt çocukluğu döneminde üç doz hepatit B aşısı yapılmış bir - beş yaş arası çocuklarda hepatit B aşısına karşı oluşan yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of immun response to hepatitis B vaccine in 1 - 5 year old children who recieved three doses of hepatitis B vaccine during infancy
- Tez No: 224434
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN GÖKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hepatit B enfeksiyonu, çocukluk döneminde sıklıkla asemptomatik seyretmekle birlikte kronikleşme oranı da yüksektir. Kronik hepatit B enfeksiyonu, hepatik siroza ve hepatosellüler karsinoma ilerleyebilme özelliği ile önemli bir halk sağlığı sorunudur. HBV enfeksiyonundan korunmada en etkili yol aşılamadır. Üç doz HBV aşısı sonrası çocuklarda % 95 ve üzerinde bir yanıt geliştiği, antikor düzeyi zamanla azalarak ölçülemeyecek düzeye inse de aşının oluşturduğu immun bellek nedeni ile koruyuculuğun devam ettiği bildirilmektedir. Ancak süt çocukluğu dönemindeki aşı uygulamalarının etkinliği konusunda geniş kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda Aralık 2005 - Ekim 2007 tarihleri arasında yapıldı. Term ya da preterm doğan, bilinen immun yatarsizliğiolmayan, süt çocukluğu döneminde üç doz intramuskuler hepatit B aşısı yapılmış, 1 - 5 yaş arası, bilgilendirilmiş onamı alınabilen tüm ailelerin çocukları alındı.Çalışmaya 393'ü kız olmak üzere 912 çocuk alındı. Ortalama yaşları 3, 1 ± 1, 2 yıldı. Çalışma kapsamına alınan tüm olguların kan HBsAg, antiHBs ve antiHBc düzeyleri ölçüldü. Toplam 877 olgunun antiHBs değeri 10 IU/ml üzerinde, 35 olgunun antiHBs değeri ölçülemeyecek düzeyde saptandı. Negatif çocuklara bir doz hepatit B aşısı yapıldıktan dört hafta sonra bakılan antiHBs düzeyi hepsinde > 100 IU/ ml bulundu. Bu bulgulara dayanarak süt çocukluğu döneminde üç doz HBV aşısı yapılan çocuklarda antikor düzeyi ölçülemeyecek düzeyde de olsa immunolojik belleğe bağlı koruyucu fonksiyonun oluştuğu ve en az beş yıl devam ettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Altough hepatitis B infection is usually asymptomatic in childhood, it has a high risk of be-coming chronic. Chronic hepatitis B infection is an important problem for public health due to possibility of progressing into hepatic chirrhosis and hepatocelluler carcinoma. The most effective way of preventing HBV infection is vaccination. The aim of this study was to evaluate hepatitis B serologic status of children who received three doses of hepatitis B during infancy. This study was performed in İstanbul Universty, İstanbul Medical Faculty, Department of Pediatric and Child Health between December 2005 and September 2007. Participants were choosen from term or preterm born 1 to 5 year-old immuno-competent children who had three doses of intramusculer hepatitis B vaccine during infancy. Nine hundred twelve children were included to the study, of those 393 were girls. The mean age of children were 3,1 ± 1,2 years. HBsAg, antiHBs and antiHBc measurements were performed in all children. The number of children whose antiHBs levels were over 10 IU/ml was 877 (% 96,2), while 35 ( % 3,8) had undetectable concentrations of antiHBs. In seronegative children the measurements of antiHBs was performed again 4 after weeks receiving one dose of hepatitis B vaccine. All children had antiHBs > 100 IU/ ml. Based on these findings we concluded that children who recieved three doses of hepatitis B vaccine during infancy are protected from HBV infection for at least five years due to immunologic memory.