Demir eksikliği anemisinde iki ve üç değerlikli demir tedavilerine D vitamininin etkisi
The effects of vitamin D support wi̇th ferrous sulphate and ferric polymaltose treatment in iron deficiency anemia
- Tez No: 772317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN REVİDE ŞAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Demir eksikliği; aneminin yanı sıra, immün bozukluklar, davranış ve entelektüel performans bozukluklarına da yol açarak önemli bir morbidite nedeni olmaktadır. Bu nedenle demir eksikliği anemisinin etkin tedavi edilmesi gereklidir. Demir eksikliği anemisi (DEA) sıklıkla süt çocukluğu döneminde görülmekte olup bu dönemde aynı zamanda tüm bebeklere 400 IU/gün D vitamini desteği de yapılmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda 1 yaş altında DEA olan çocuklarda ferröz sülfat (Fe+2) ve ferrik polimaltoz (Fe+3) tedavilerine D vitamininin etkisi retrospektif olarak araştırılmıştır Çalışmamızda demir eksikliği anemisi tanısı alan 60 hasta dört gruba ayrıldı. I. grubu Fe+2 (ferröz sülfat) ve D vitamini aynı anda, II. Grubu Fe+2 tedavisinden 12 saat sonra D vitamini, III. grubu Fe+3 (ferrik polimaltoz) ve D vitamini aynı anda ve IV. grubu Fe+3 verilmesinden 12 saat sonra D vitamini alan hastalar oluşturmaktaydı. Demir tedavisi tüm gruplarda 3 mg/kg/gün üç ay süre ile tek doz ve D vitamini ise 400 ünite/gün olarak uygulandı. Tedavi öncesi, tedavinin 1. ayı ve tedavi sonrası tam kan değerleri ve ferritin düzeylerindeki değişiklikler incelendi. Gruplar arasında yaş ve vücut ağırlığı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla p=0,338, p=0,128).
Özet (Çeviri)
Iron deficiency that cause of anemia as well as immune system deficiency, behavioral, cognitive problems and significant morbidity must be treated effectively. Iron Deficiency Anemia (IDA) is seen occasionally in infancy and 400 IU/day vitamin D supplementation is given to babies at the same time. So that in this retrospective study; we compare the effect of D vitamin support given at the same time with ferrous sulphate and ferric polymaltos treatment all babies. Sixty anemic children were randomly assigned to four groups; group I, Fe +2 plus D vitamin given at the same time; group II, Fe+2 (ferrous sulphate) plus D vitamin after twelve hours; Fe +2 plus D vitamin given at the same time; group III, Fe +2 plus D vitamin given at the same time; group IV, Fe+3 plus D vitamin after twelve hours. Iron treatment was given 3 mg/kg/day as one dose for three months. Complete blood count and ferritin level of these children were examined at the beginning, at the first month and at the end of the treatment. There was no statistical difference between the groups for age and body weight (p=0,338, p=0,128) and no significant side effects were seen in the patients. At the end of the treatment, hemoglobin, hematocrit levels raise at for groups and different time (1. month, 1 and 3. month, 3.