Magnetik rezonans görüntülemenin yumuşak doku sarkomalarının tanı ve tümör evrelendirilmesindeki rolü
  1. Tez No: 22445
  2. Yazar: İCLAL IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN I. TAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
45 ÖZET MR, yumuşak doku tümörlerinin yayılımmı, lokalizasyonunu saptamada diğer tüm radyolopk tetkiklerden üstündür. Ayrıca tümör rekürrenslerini skar dokusundan ayırmada vazgeçilmez bir tetkiktir. MR görüntülerinin iyonize radyasyon ve kontrast madde kulla nılmadan elde edilmesi diğer tetkiklere üstünlük sağlar. MR'nin diğer bir üstünlüğü tümörlerin multiplanar düzlemler de incelenebilme imkanı sağlamasıdır. Böylece cerrahi yaklaşımın planlanması ve diğer CT ve düz grafilerte MR görüntülerinin karşılaştırılması kolaylaşmaktadır. Operasyon geçirmiş olan hastalarda cerrahi küplerin CT'ye göre daha az artifak yapması lyflR'nin bir tercih unsurudur. Vasküler yapıların kontrast madde kullanılmadan uygun pulse sekansı seçilerek görülebilmesi tümörün vasküler yapılarla ilişkisini saptamada önemlidir. Cerrahi ve radyoterapi ile tedavi edilmiş hastalarda takipte MR görüntüleri aktif tümör kitlesi 3e tedavi sonrası değişiklikleri ayırt etmede yardımcıdır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY The treatment and prognosis of a soft tissue tumor is influenced by its anatomic location, anatomic extend and histological grading. Determining whether a tumor is confined to the compartment in which it arose or whether it is extracompartmental and the establishing its relationship to critical neurovas cular structures and bone is the most important role that radiology plays inthe staging of soft tissue tumors. Coronal and sagital images which are obtained with relative ease by magnetic resonance imaging have been of particular value when the tumor is bulky and long. Such tumors require several axial images to demonstrate their entire linear extent, while this is often achieved on a single coronal or sagittal view. When radiation therapy is carried out prior to surgery for large bulky tumors, shrinkage of tumor volume is more readily perceived on a single coronal or sagittal image than a multiplicity of axial views. A further advantage of having coronal views in addition to the axial views in planning the surgical approach which is more easily done, because muscle bundles run in linear fashion rather than axially. Coronal and sagittal MR precludes the need for mental transfor mation of a series of axial images because it clearly depicts, in familiar format, significant bone and soft tissue landmarks. Magnetic reso nance imaging is done without ionize radiation or contrast medium. There is sharp difference in contrast between tumor and neural muscle in47 MRI scans. In most of the MRI scare it is possible to determine whether or not major vascular structures were inwtved by the tumor without contrast medium. MR is superior to CT m evaluating patients with soft tissue masses who have non-ferromagnetic prostheses because the images do not suffer from artifacts as is the case with CT.