Polikistik over sendromunda endotel fonksiyonunun bazı biyokimyasal parametreler ile incelenmesi
Evaluation of endothelial dysfunction in polycystic ovary syndrome by some biochemical parameters
  1. Tez No: 224452
  2. Yazar: NESLİHAN YILDIRIM SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PERVİN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
P o li ki st ik over sendromu (PKOS), kronik anovulasyon, oligoamenore ve hiperandrojenemi ile karakterize bir reprodüktif endokrinopatidir. Endokrinolojik sorunlarla birlikte, bu hastalarda ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık gelişme riski oldukça yüksektir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, aterosklerozun bir kronik inflamatuvar süreç olduğu ve C- reaktif protein (CRP), serum amiloid A (SAA) ve fibronektin gibi inflamasyon belirteçlerinin ve endotel disfonksiyon göstergeleri olan vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve transforme edici büyüme faktörü-ß'nın (TGF-ß), kardiyovasküler riskin değerlendirilmesinde önemli olduğu bildirilmiştir. PKOS'da ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık gelişmesinde obezite, hipertansiyon, diabet ve insülin direnci gibi faktörlerin ne oranda etkili olduğu bilinmemektedir. Çalışmamıza, yaş ve vücut kütle indeksleri (BMI) uygun olan 40 PKOS'lu kadın ve 39 sağlıklı kadın dahil edildi. Her iki grupta plazmada kronik inflamasyon belirteçleri olan hs- CRP, SAA, fibronektin düzeyleri ile endotel fonksiyon/disfonksiyonu belirteçleri olan VEGF ve TGF-ß düzeyleri ölçüldü. PKOS'lu kadınlarda plazma SAA, hs-CRP, VEGF ve TGF-ß düzeyleri kontrollere kıyasla anlamlı artış bulundu. Fibronektin düzeylerinde ise bir fark görülmedi. Bu bulgular PKOS'lu kadınlarda kronik inflamasyon ve endotel disfonksiyonunun geliştiğini açıkça göstermektedir. Bununla birlikte, PKOS'lu hastalarda TGF-ß ve SAA arasında zayıf, fakat anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Bu bulgu, kronik inflamasyon ile endotel disfonksiyonu arasında bir ilişki olabileceğini ortaya koymaktadır. Öte yandan PKOS'lu hastalar insülin direnci gösteren ve göstermeyenler olarak iki gruba ayrıldığında, kronik inflamasyon ve endotel disfonksiyonu göstergelerinin iki grup arasında anlamlı bir fark göstermediği bulundu. Ayrıca PKOS'lu hastalarda HOMA indeksi ile kronik inflamasyon ve endotel disfonksiyonu parametreleri arasında da bir korelasyon bulunmadı. Buna göre, PKOS'da kronik inflamatuvar ve endotel disfonksiyonu göstergelerindeki artışın primer bir olay olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a reproductive endocrinopathia characterized with chronic anovulation, olygoamenorhea and hyperandrogenemia. Among with endocrinological problems, women with PCOS have an increased risk of atherosclerosis and cardiovascular disease. Recently, it was postulated that atherosclerosis is a process of chronic inflammation, reflected in elevated C-reactive protein (CRP), serum amyloid A (SAA) and fibronectin. Measurement of inflammatory markers, such as CRP, SAA and fibronectin; and also markers of endothelial dysfunction, such as vascular endothelial growth factor (VEGF) and transforming growth factor-ß (TGF-ß) is useful in assessment of risk for cardiovascular disease. To what extent the factors as obesity, hypertension, diabetes and insulin resistance are effective in the development of atherosclerosis and cardiovascular disease in PCOS is not clearly known. We compared plasma high sensitivity (hs) CRP, SAA, fibronectin levels (as markers of chronic inflammation) and VEGF, TGF-ß levels (as markers of endothelial function) in 40 women with PCOS and 39 healthy control subjects comparable for age and body mass index (BMI). In the total population studied plasma levels of SAA , hs-CRP, VEGF and TGF-ß were higher in the PCOS group compared with those in controls. Fibronectin did not differ statistically among the two groups. These results revealed that in PCOS women chronic inflammation and endothelial dysfunction develop. The presence of weak but significant correlation between SAA and TGF-ß levels, suggest the relationship between chronic inflammation and endothelial dysfunction. On the other hand, when patients with PCOS were grouped as resistant and irresistant to insulin, no significant difference was observed in chronic inflammation and endothelial dysfunction parameters. No correlation was found between HOMA indexes and chronic inflammation or endothelial dysfunction in patients with PCOS. According to these results, increases in chronic inflammation and endothelial dysfunction parameters may be considered as a primary process.