Koroziv özofagus yanıklarında 'dımethyl sulfoxıde- (dmso)' in histopatolojik bulgular üzerine etkisi
The effects of dmso on histopathological findings in corrosive esophageal burns
- Tez No: 224451
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoloji, Çocuk Cerrahisi, Biology, Pediatric Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İs t a n b ul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE)'de yaptığımız çalışmamızda, deneysel asit ve alkali özofagus yanığındaki histopatolojik bulgular, Ki-67 proliferasyon indeksi, NF-kB immunreaktivitesi tek başına ve DMSO uygulanarak değerlendirilmiştir. A lkali maddeler asitlere göre özofagusta daha fazla hasara yol açmaktadır. Alkali yanıklarında likefaksiyon nekrozu, asit yanıklarda ise koagülasyon nekrozu saptanmıştır. Ç a lışmamızda DMSO'in hem asit hem de alkali özofajit gruplarında, doku hasarını histopatolojik olarak anlamlı derecede azalttığı gözlenmiştir. DMSO uygulanan alkali özofagus yanığında %20 oranında likefaksiyon nekrozu görülürken, DMSO uygulanan asit özofagus yanığında nekroz izlenmemiştir. Her iki grupta da batın içi yapışıklıkların daha az olduğu gözlenmiştir. K o r oziv özofagus yanıklarında asıl problem striktür oluşumudur. Ki-67 proteinin fonksiyonlarının daha iyi tanımlanması ve hücre proliferasyonundaki rolünün kontrolü ile alkali özofagus yanıklarında, NF-kB immunreaktivitesinin baskılanması ile de hem alkali hem de asit özofagus yanıklarında striktür oluşumunun azaltılabileceği düşünülebilir. D e neysel olarak oluşturulan asit ve alkali koroziv özofajitlerde DMSO'in kullanılmasıyla hem Ki-67 proteini fonksiyonlarının hem de NF-kB immunreaktivitesinin baskılanabileceği gösterilmiştir. Bu maddenin koroziv özofajitlerde kullanımıyla striktür oluşumunun önlenebileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Our study which was conducted in the Institude of Experimental Medical Researches of Istanbul University, aimed to compare the histopathological findings, Ki-67 proliferation index and the NF-kB immunoreactivity in the experimental acidic and alkali esophageal burns with and without DMSO application. Alkaline substances cause more damage in the esaphagus than acidic substances. Alkali and acidic burns are characterised with likefactiation and coagulation necroses, respectively. In our study DMSO reduced histopathological tissue damage significantly in both acid and alkali caused esaphagitis groups. It reduced likefactiation necrosis to 20% and coagulation necrosis to 0% in alkali and acidic burns respectively. Both groups revealed less intraabdominal tissue adhesion. Major problem in corrosive esapheal burns is the formation of stricture. Defining the the functions of the protein Ki-67 of and its role in cell proliferation is thought to decrease stricture in alkaline burns. Whereas the supression of the immunoreactivity of NF-kB may lead stricture in both acid and alkali buns. DMSO supressed the function of protein Ki-67 and NF-kB immunoreactivity in both of our acid and alkali caused experimental esaphagitis models. This finding suggests that the application of DMSO may reduce the formation of stricture in cases with corrosive esaphagitis.