Prostat kanseri tanısında Trımprob'un yeri
The value of trimprob in the diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 224453
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tümöral ve normal dokular farklı elektromagnetik özelliklere sahiptirler. Bir non-lineeruyumlu titreşirin (TRIMprob) oluşturduğu oldukça düşük enerjili multipil elektromagnetikalanlar, insanlarda elektromagnetik anizotropinin noninvaziv analizi için geliştirilmiştir.TRIMprob tarafından yapılan elektromagnetik dalgaların biyolojik hücrelerde elektrikselsalınım yarattığını ve bu hücrelerin patolojik durumlarından dolayı rezonans ürettiğinibilinmektedir. Rezonans TRIMprob alıcısı tarafından tespit edilir. Elektromagnetik dalgalarınyoğunluğu çok düşük olduğundan bu çalışmada elektromagnetik radyasyona bağlı bilinensağlık tehdidi yoktur. Bu çalışmanın amacı TRIMprob kullanılarak prostat kanser tespitininfizibilitesini değerlendirmekti ve tek körlü bir çalışmada prostat kanserinin teşhisi içinduyarlılık (sensitivite), özgünlük (spesifite), pozitif ve negatif tahmin değeri ( PPD- NPD)belirleyerek tanısal doğruluğunu değerlendirmektir.Çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Üroloji ve Radyoloji AnabilimDallarının ortak çalışması ile yapılmıştır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi YerelEtik Kurulundan etik onay alınmıştır. Nisan 2005 - Eylül 2005 dönemi içerisinde 148 erkekçalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılanların ayrıntılı anamnezleri alınıp, fizik muayenesiyapılmıştır. Prostat muayenesi (PM) öncesinde total ve free PSA düzeylerine bakılmıştır.TRUS ile prostat incelemesi yapılıp, prostat hacmi ölçülmüştür. Yüksek PSA düzeyi ve/veyaanormal PM nedeni ile prostat kanserinden şüphelenilen ve kesin tanı için TRUS biopsiyegönderilen hastalara biopsi öncesi TRIMprob, hastanın klinik özelliklerini bilmeyen tekradyolog tarafından uygulanmıştır.Çalışmaya katılanların 465 MHz'deki rezonans değerlerinin analizi, BPH'lı ve prostatkanserli hastalar ile kontroller arasında önemli bir fark göstermiştir. Bizim çalışmapopülasyonumuzda prostat kanseri teşhisi için %86.7 sensitivite ve %61.3 spesifite ile PPD%50, NPD %86.8 bulunmuştur.Bu çalışmanın sonuçları kanserin elektromagnetik tespiti ihtimalini doğrulamaktadır.TRIMprob ile beden dışı bir tarama prostat kanseri için riskli hastaları ve riskin aşırı derecededüşük olduğu kişileri tanımlayabilmektedir. Erkeklerde TRIMprob testi sonuçlarının, PM vePSA testlerinin yanında ilave bir tarama aracı olarak kullanılacak önemli bir test olduğuna venegatif prostat biopsilerini azaltacağına inanmaktayız
Özet (Çeviri)
Tumoral and normal tissues have different electromagnetic properties. A non-lineertuneable oscillator (TRIMprob) generating fairly low energy multiple electromagnetic fieldshas been improved for analysis of electromagnetic anisotropy in men. Electromagnetic wavesproduced by TRIMprob are known to stimulate electrical oscillations in biological tissues andproduce resonance effects that depend on the pathological state of these tissues. Theseresonance values are measured by the receiver of the TRIMprob. Since intensities ofelectromagnetic waves are very low, there is no health hazard associated to electromagneticradiation in this study. Aim of this study was to evaulate the feasibility of prostate cancerdetection using TRIMprob and to evaulate its diagnostic accuracy by determining sensitivity,specificity, positive and negative predictive value in an one-blind study.T he study was conducted at Department of Urology and Radiology in IstanbulUniversity. Ethical approval was obtained from Public Ethic Committee of Istanbul Facultyof Medicine of University of Istanbul. A hundred fourty eight men were included into thestudy between April 2005 and September 2005. The detailed histories and physicalexaminations were acquired from participants. Total and free PSA values obtained beforeevaluating digital rectal examination. Prostate tissue was evaluated and prostate volume wasmeasured by TRUS. The patients with suspicion of prostat cancer due to elevated PSA and /or abnormal DRE and who submitted to TRUS biopsy for accurate diagnosis were evaluatedprior to biopsy using TRIMprob by a single investigator who was blind of the patient clinicalcharacteristics.Analysis of resonance values at 465 MHz showed a significant difference betweenpatients with BPH and prostate cancer and controls. In our study population, sensitivity,specificity, positive predictive value and negative predictive value were found %86.7 , %61.3, %50 , %86.8, respectively.The results of this study confirm the possibility of electromagnetic detection of cancer.An extracorporeal scan by the TRIMprob can identify patients at risk of prostate cancer andthose in whom the risk is extremly low. We believe that the results of TRIMprob test in menhave a potential test as an adjunct screening tool along side DRE and PSA and using of it willreduce unnecessary biopsy.