Koruyucu dozda demir alan sağlıklı çocuklarda antioksidan sistemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant systems in healthy children receiving prophylactic iron therapy
- Tez No: 224462
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalısmaya term, sadece anne sütü ile beslenen, prenatal, natal ve postnatal öykülerine ve fizik inceleme bulgularına göre sağlıklı, daha önce demir desteği almamıs, tam kan sayımı ve ferritin ölçümlerine göre demir eksikliği ya da demir eksikliği anemisi olmayan 4 aylık süt çocukları alındı. Rastgele seçilen otuz süt çocuğuna demir verilmeyerek Grup I (kontrol) olusturuldu. Rastgele seçilen otuz bes süt çocuğuna, 10 mg/gün dozla ferröz sülfat formunda demir desteği verilerek Grup II olusturuldu. Çalısma tamamlandığında Grup I; 14'ü erkek (%53.8), 12'si kız (%46.2) toplam 26 olgudan, Grup II; 16'sı erkek (%59), 11'i kız (%41) toplam 27 olgudan olusmaktaydı. Grup I ve Grup II'deki süt çocuklarının dördüncü aylarında ağırlık, boy, bas çevresi, tam kan sayımı, serum ferritin düzeyleri ve absorbsiyon spektrofotometresi ile eritrosit içi çinko, demir, bakır, katalaz, malondialdehid, süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ölçüldü. Grup I ve Grup II'deki süt çocukları iki ay sonra 6 aylık olduklarında aynı ölçümler açısından yeniden değerlendirildi. Dördüncü aylarında Grup I'in ağırlık, boy, hematokrit ve ortalama eritrosit hacmi değerleri Grup II'ye göre yüksekti. Altıncı aylarında ise Grup II'nin ağırlık, hemoglobin, kırmızı küre dağılım genisliği ve ferritin değerleri Grup I'e göre daha yüksekti. Altıncı ayda Grup I'in hematokrit, ortalama eritrosit hacmi, ferritin ve eritrosit içi demir değerleri düserken, kırmızı küre dağılım genisliği, eritrosit içi bakır ve malondialdehit değerleri artmıstır. Grup II'nin ise kırmızı küre, hemoglobin, hematokrit, kırmızı küre dağılım genisliği, eritrosit içi bakır, süperoksit dismutaz değerleri artarken ortalama eritrosit hacmi, ferritin ve eritrosit içi katalaz aktivitesi azalmıstır. Altıncı aylarında gruplar arasında eritrosit içi antioksidan enzim düzeyleri açısından fark saptanmadı. Çalısmamızın sonuçları, anne sütü ile beslenen sağlıklı süt çocuklarında 4. ayda 10 mg/gün dozunda baslanan ve iki ay süren demir desteğinin; ağırlık artıs hızını arttırdığını, lipid peroksidasyonunu engellediğini ve hücre içinde oksidan stres meydana getirmediğini desteklemektedir. Anahtar kelimeler : Demir desteği, Oksidatif stres
Özet (Çeviri)
Four-month-old infants who were born term and fed exclusively breast-milk were included in the study. The infants were healthy on the basis of prenatal, natal and postnatal history and physical examination, did not receive any iron supplementation previously and did not have either iron deficiency or iron deficiency anemia according to complete blood count and ferritin measurement. Thirty healthy infants chosen randomly and not given iron supplementation constituted Group I (control group). Thirty-five healthy infants chosen randomly and given iron supplementation in the form of ferrous sulfate at a dose of 10 mg/day constituted Group II. The study was completed with a total of 26 (14 male; 53.8% and 12 female; 46.2%) and 27 (16 male; 59% and 11 female; 41%) cases in Groups I and II, respectively. Weight, length, head circumference, complete blood count, serum ferritin level and intraerythrocyte zinc, iron, copper, catalase, malondialdehyde, superokside dismutase and glutathione peroxidase levels with absorption spectrophotometer were measured in the infants in both groups at 4 months of age. The same measurements were repeated in the infants two months later at the sixth month of life. Mean weight, length, hematocrit and mean corpuscular volume levels of Group I were higher than those of Group II at the fourth month of age. At sixth month of age, however, mean weight, hemoglobin, red cell distribution width and ferritin levels were higher in Group II. At sixth month of age mean hematocrit, mean corpuscular volume, ferritin and intraerythrocyte iron levels decreased, whereas mean red cell distribution width and intraerythrocyte copper and malondialdehyde levels increased in Group I, and mean red blood cell, hemoglobin, hematocrit, red cell distribution and intraerythrocyte copper and superoxide dismutase levels increased, whereas mean ferritin, mean corpuscular volume and intraerythrocyte catalase levels decreased in Group II. There were no significant differences between two groups with respect to intraerythrocyte antioxidant enzyme levels. Results of the present study conclude that a two-month-long iron supplementation with a dose of 10 mg/day starting at four months of age increases weight gain, prevents lipid peroxidation and does not produce any intracellular oxidant stress. Key words : Iron supplementation, Oxidant stress