Obez çocuklarda kardiyovasküler risk faktörlerinin belirlenmesinde karotid intima media kalınlığı ile miyokardiyal performans indeksinin yeri
Assessment of carotid intima media thickness and myocardial performance index in determination of cardiovascular risk factors in obese children
  1. Tez No: 224463
  2. Yazar: BÜLENT HACIHAMDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Obezite, çocuklarda ateroskleroza, kardiyak yapı ve fonksiyonlarda bozulmaya neden olabilmektedir. Aterosklerozun erken tanısında karotid intima media kalınlığı ölçümü değerli bir yöntemdir. Kardiyak fonksiyonlardaki bozulmanın erken dönemde saptanmasında ekokardiyografik bir parametre olan miyokardiyal performans indeksinin kullanılması önerilmektedir. Bu çalısmada obezitenin yol açacağı kardiyovasküler komplikasyonların erken tanısında ?karotid intima media kalınlığı? ile ?miyokardiyal performans indeksinin? yeri arastırılmıstır. Kardiyovasküler sistem komplikasyonlarının gelismesinde etkili olan faktörler ile bu faktörlerin birbirleri ile olan iliskisi değerlendirilmistir. Çalısmamızda obezite tanısı konulan 104 olgu ile 30 sağlıklı çocuk incelenmistir. Karotid intima media kalınlığı kontrol grubuna göre artmıstı. Karotid intima media kalınlığı artısı ile vücut yağ oranı, vücut kitle indeksi, yas, boy, sistolik kan basıncı, bel çevresi, triseps ve subskapular deri kıvrım kalınlığı, trigliserit, insülin ve insülin direnç indeksi arasında pozitif korelasyon vardı. Lineer regresyon analizi ile yapılan değerlendirmede karotid intima media kalınlığı artısını etkileyen tek parametrenin bel çevresi olduğu görüldü. Ekokardiyografik incelemede obez çocuklarda sol ventrikül diyastol ve sistol sonu çapı, interventriküler septum kalınlığı, sol ventrikül arka duvar kalınlığı ve sol ventrikül kütlesinde artıs saptadık. Doppler ekokardiyografik incelemede obez grupta, sağda daha çok olmak üzere her iki ventrikül relaksasyonunda etkilenme saptadık. Her iki ventrikül için bulunan miyokardiyal performans indeksi değerleri obezlerde kontrol grubuna göre artmıs bulundu. Karotid intima media kalınlığı kolay uygulanabilen, invaziv olmayan bir yöntem olup, obez çocuklarda aterosklerozun erken tanısında kullanılabilir. Abdominal obezitesi olan çocuklar ateroskleroz için artmıs risk altındadır ve obez çocuklarda bel çevresi ateroskleroz riskinin belirlenmesinde bir parametre olarak kullanılabilir. Obez çocuklarda asemptomatik dönemde kalpte yapısal ve fonksiyonel değisiklikler meydana gelebilmektedir. Diyastolik fonksiyonlar sistolik fonksiyonlardan, sağ ventrikül fonksiyonları da soldan daha fazla etkileniyor görünmektedir. Doppler ve doku Doppler ekokardiyografi ile hesaplanan miyokardiyal performans indeksi obez çocuklarda kardiyak fonksiyonlardaki bozulmanın erken tanısında kullanılabilecek önemli bir parametre olabilir. Anahtar kelimeler : Obezite, çocuk, kardiyovasküler hastalık
Özet (Çeviri)
Obesity may result in atherosclerosis and impairment of cardiac structures and functions in children. Measurement of the intima media thickness is a valuable method in the early diagnosis of atherosclerosis. Use of myocardial performance index which is an echocardiographic parameter is suggested in early determination of impairment in cardiac functions. Role of measurements of carotid intima media thickness and myocardial performance index in early diagnosis of cardiovasculary complications caused by obesity is assessed in the present study. Factors effective in the development of cardiovasculary complications and relationships among these factors are also evaluated. One hundred and four children diagnosed to have obesity and 30 healthy children were enrolled in the study. Carotid artery intima media thickness was significantly increased in the obese group. There was a significant positive correlation between the increased in carotid intima media thickness and body lipid percentage, body mass index, age, height, systolic blood pressure, waist circumference, scapular and triceps skinfold thickness, triglyceride, insulin and insulin resistance index levels. In linear logistic regression analyses the only parameter affecting the increase of carotid intima media thickness was waist circumference. Increases in left ventricular end diastolic and end systolic diameters, interventricular septum thickness, left ventricle posterior wall thickness and left ventricular mass were detected. Alterations in the relaxation of both ventricles were detected in Doppler echocardiographic examination in obese children. Myocardial performance index values of both ventricles in obese children were higher than those of healthy children. Measurement of carotid intima media thickness is a noninvasive and easy method to perform and may be used in early diagnosis of atherosclerosis in obese children. Children with abdominal obesity are at increased risk for atherosclerosis and waist circumference may be used as a parameter in determining the risk of atherosclerosis in children with obesity. Structural and functional changes may occur in the heart in obese children in asymptomatic period. Diastolic functions and right ventricular functions are more deeply affected than systolic functions and left ventricular functions respectively. Myocardial performance index estimated by Doppler and tissue Doppler echocardiographic measurements may be an important parameter that may be used in the early diagnosis of impairment of cardiac functions in obese children. Key words : Obesity, children, cardiovascular disease