İnfertil hastalardan alınan idrar ve sürüntü örneklerinden real-time PCR yöntemi ile chlamydıa trachomatıs ve mycoplasma homınıs etkenlerinin araştırılması.
Use of real-time PCR for detection of mycoplasma hominis and chlamydia trachomatis in the urine and vaginal swab specimens obtained from infertile patients
  1. Tez No: 224481
  2. Yazar: HASAN ERCAN ABASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi Cinsel Yolla Bulasan Hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Teshisi ve tedavisi zamanında yapılamadığı zaman infertilite gibi önemli komplikasyonlara neden olabilen bu hastalık grubunun basta gelen etkenleri arasında C. trachomatis ve M. hominis de bulunmaktadır. Bu çalısmada, Ocak 2007 ile Haziran 2007 tarihleri arasında GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine basvuran 179 hastadan toplanan 269 örnek, M. hominis ve C. trachomatis için rutin tanı yöntemlerimiz olan ELFA, Mycoplasma IST2 Kit ve yeni bir test olan Real-Time PCR yöntemi ile çalısıldı. Çalısmaya katılan 70 infertil kadın hastadan sadece birini (%1.4) C. trachomatis yönünden tüm yöntemlerle pozitif olarak bulduk. Altmısdokuz erkek hastanın da yalnızca biri (%1.4) C. trachomatis yönünden Real-Time PCR yöntemi ile pozitif olarak bulundu. Kültür yöntemi ile M. hominis sıklığı %2.9 (n=2) dır. Real-Time PCR yöntemi ile M. hominis'in sıklığı %7.1 (n=5) olarak tespit edildi. Kontrol grubunda hiçbir örnek ve yöntemle üreme olmamıstır. Sonuç olarak, çalısmamızda C. trachomatis ve M. hominis'in hastanemizdeki populasyonda, infertil hastalardaki sıklığı hakkında bilgi sahibi olduk. Ayrıca Real-Time PCR yönteminin rutinde kullandığımız yöntemlere göre idrar örnekleriyle daha iyi sonuçlar vermis olduğunu ve kliniğimizde bu patojenlerin çalısılmasında bu ileri teknoloji içeren hızlı ve güvenilir yöntemi kolayca uygulayabildiğimizi gördük.
Özet (Çeviri)
Sexually transmitted diseases (STD) have been continued to be an important public health problem in our country as well as in whole world. If STD go untreated and undiagnosed, they can lead to more serious health problems (complications), such as infertility. C. trachomatis and M. hominis take part among the most prevalent causes of such group of illnesses. In this study, between January 2007 and June 2007, 269 samples of 179 patients from Gulhane Military Medical Academy Department Of Obstetrics and Gynecology, were examined by using ELFA, Mycoplasma IST 2, and Real-Time PCR, a new diagnostic tool, to identify C. trachomatis and M. hominis. Among 70 infertile women, only one of them (1.4%) was positive for C. trachomatis by using all methods. Among 69 men, only one of them (1.4%) was positive for C. trachomatis by using Real-Time PCR method. The prevalence of M. hominis was 2.9% (n=2) according to standard culture. On the other hand, the prevalence of M. hominis was detected as 7.1% (n=5) by using Real-Time PCR. There was no positive result in control group. As a result, we had important data in terms of the prevalence of infertility among our study group and our hospital patient population. This does not reflect the real prevalance of our country. So, we need to perform further multicenter studies to get real prevalans rates of our population. Real-Time PCR method has provided better results comparing to standard routine techniques we used routinely before. Thus, we conculuded that we can use this fast and safe technique easily to examine these pathogens in our laboratory.