Gözde enfeksiyon şüphesi bulunan olgularda mikrobiyolojik etkenlerin araştırılması ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Investigation of microbiological agents and evaluation of risk factors in patients with suspected eye infections
  1. Tez No: 224482
  2. Yazar: RAMAZAN GÜMRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞİNASİ TANER YILDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Göz enfeksiyonlarında etkeninin bilinmesi ve etkene yönelik tedavi, görsel prognoz açısından çok önemlidir. Çalısmamızda enfeksiyon süpheli göz olgularında mikrobiyolojik etkenlerin arastırılması ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıstır. Bu tez çalısmasında, gözde enfeksiyon süphesi bulunan 38 keratitli, 13 endoftalmili ve 17'si de diğerleri (bes konjonktivit, iki retinit, bir üveit, yedi protez yeri enfeksiyonu, bir cerrahi yara enfeksiyonu ve bir periorbital sellülit) olmak üzere toplam 68 hasta, risk faktörleri ve mikrobiyolojik etkenler yönünden arastırıldı. Keratitli olgularda risk faktörü olarak en fazla oküler hastalık saptandı ve hastaların %26'sında gözlendi. Keratitli 38 hastanın 16'sında (%42,1) etken saptandı. En sık saptanan üç etkenin sırasıyla koagülaz negatif stafilokoklar (n:7), S. marcescens (n:4) ve HSV (n:2) olduğu bulundu. Endoftalmili olgularda, endoftalminin en sık postoperatif (%76) bir nedene bağlı olarak gelistiği saptandı. Endoftalmili 13 hastanın dördünde (%30,8) etken izole edildi. Bu etkenlerin koagülaz negatif stafilokok, S. pneumoniae, C. tropicalis ve A. fumigatus olduğu saptandı. Konjonktivitli bes hastadan en sık (n:3) koagülaz negatif stafilokoklar, cerrahi yara enfeksiyonu olan bir hastada S. pneumoniae ve periorbial sellülitli bir olguda ise A. flavus saptandı. Protez yerinde enfeksiyon gelisen yedi olguda ise en sık (n:4) S. aureus etken olarak izole edildi. Sonuç olarak, gözde enfeksiyon süphesi bulunan olgularda çesitli mikrobiyolojik yöntemlerle etkenin saptanması, etkenin duyarlılığının belirlenmesi ve etkene yönelik olarak erken tedaviye baslanmasının görsel prognoz açısından önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In the eye infections, the awareness of the cause and the proper treatment according to infecting agent are very important in terms of the visual prognosis. In this thesis study, the microbiological causes and the risk factors are investigated in cases with suspected eye infections. In study, totally 68 patient who have infection suspicion in eye, including 38 keratitis, 13 endophthalmitis and 17 other eye infections (five conjunctivitis, two retinitis, one uveitis, seven prothesis site infections, one surgically wound infection and one periorbital sellulitis) were investigated for the presence of possible risk factors and the microbiological agents. Ocular disease was mostly detected as a risk factor in cases with keratitis and was observed in 26% of the patients. The causative microbiological agents were detected in 16 of 38 (42.1%) patients with keratitis. The most common microbiological agents detected in patients with keratitis were coagulase negative staphylococci (n:7), S. marcescens (n:4) and HSV (n:2). In cases with endophthalmitis, it was detected that endophthalmitis were most commonly (76%) developed in a postoperative period. The microbiological agents were isolated in four of 13 patients with endophthalmitis. The causitive microorganisms detected were coagulase negative staphylococci, S. pneumoniae, C. tropicalis and A. fumigatus. The most common isolated microorganisms from five patients with conjunctivitis were coagulase negative staphylococci. S. pneumoniae and A. flavus were detected in a patient with surgically wound infection and a patient with periorbital cellulitis, respectively. In seven cases with the infection in the prothesis site, S. aureus was the mostly (n: 4) isolated microorganism. In conclusion, in cases with an infection suspicion in the eye, it is reemphasized that the detection of the causative agents by using various microbiological methods and providing a susceptibility data for infecting microorganisms along with the initiation of the proper treatment are important in terms of visual prognosis.