Tek taraf diz altı ampute hastalarla kurtarılmış ayaklı hastaların yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
The assessment of the quality of life of the unilateral below knee amputated patients with foot salvage patients
- Tez No: 224480
- Danışmanlar: PROF. KAMİL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, ağır alt ekstremite travmasından sonra tek taraf diz altı amputasyon ve/veya kurtarma operasyonu uygulanmış, eşlik eden başka bir hastalığı bulunmayan 10 `nu diz altı amputasyonlu, 9 `u kurtarılmış ayaklı 19 hasta üzerinde yapılmıştır. Kurtarılmış ayaklı hastaların hastanede yatış sürelerinin uzun ve tedavi maliyetlerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu tür hastaların fonksiyonelliklerini değerlendiren bir çalışma bildiğimiz kadarıyla daha önce yapılmamıştır. Her iki gruptaki tüm hastalara VAS ve SF-36 ölçekleri uygulandı. Her bir hastanın primer operasyonunu (amputasyon/kurtarma) takiben ilave gereken reoperasyon durumları değerlendirildi. Ayrıca günlük yaşam aktivitelerini yerine getirirken yürüme esnasında harcadıkları Enerji Tüketim İndeks (ETİ) `leri hesaplandı. Fonksiyonel kapasitelerinin ve yürüyüş hızlarının belirlenmesi amacıyla hastaların tümüne 6 dakika Yürüyüş Testi (6DYT) ve 10 Metre Yürüyüş Testi (10MYT) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study is performed on 19 patients who had major lower extremity trauma. Of these patients, 10 had below knee amputations and 9 had lower extremity salvage procedures and none of the patients had accompanying diseases. It is well known that lower extremity salvage procedures need a long treatment period and are expensive. To the best of our knowledge, the functional evaluation of these patients and functional comparison between lower extremity salvage and amputation have not been performed up to date. In this study we aimed to compare the late functional outcomes of lower extremity salvage and amputation procedures. VAS and SF-36 tests were applied to all patients. Reoperations of each patient are determined. Moreover, for all patients, Energy Expenditure Index (EEI) at walking during the daily living activities were calculated. In order to determine the functional capacity and walking speed, Six-Minutes Walking Test (6MWT) and Ten-Minutes Walking Test (10MWT) tests were applied all patients. When functionality is compared, there were no significant differences between the two groups (amputation and lower extremity salvage) except two subgroups.