Streptozotosinle oluşturulan deneysel alzheimer hastaliği modelinde curcumin tedavisinin etkinliği
The efficiency of curcumine in streptozotocin induced experimental alzheimer disease in rats
  1. Tez No: 224483
  2. Yazar: AHMET TURAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET REFİK MAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) bütün demans vakalarının yarısından fazlasından sorumlu olan en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Ayrıca, dünya nüfusunun yaşlanmasıyla hastalığın prevalansının daha da artacağı beklenmektedir. Yaşlanan toplumumuzda AH'nın erken ve doğru tanısı zorunlu hale gelmiştir. Bu konuda yetersiz kalmakta olan konvansiyonel tedavi yaklaşımlarına bir yenisini ekleyebilmek ve deneysel AH modelinde Curcumin (CUR)'in etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Wistar türü 30 erkek ratın 20`sine beyin ventrikülü içine streptozotosin (STZ) (Grup II ve III) 10'una (Grup I) da yapay beyin omirilik sıvısı uygulandı. Hayvanlara beyin ventrikülü içine enjeksiyon öncesinde ve sonrasında Morris'in havuz labirenti ve pasif sakınma testleri yapıldı. Daha sonra Grup I ve II'ye 0,5 ml serum fizyolojik ve Grup III'e 300 mg/kg dozunda CUR intraperitoneal olarak 21 gün boyunca tek doz uygulandı. Tedavinin 21 gününce ratlardan IGF için kan örnekleri alındı ve beyinleri tam olarak çıkartıldı.
Özet (Çeviri)
Alzheimer?s disease is the most common neurodegenerative disorder responsible for more than 50% of all dementia cases. Furthermore, as a consequence of the worlds aging population, the prevalence of disease is expected to increase. To offer new treatment options to insufficent conventional therapies and to evaluate the efficacy of the curcumine, having neuroprotective effect, in the streptozotocine (STZ) induced experimental Alzheimer model, this study was designed. While STZ (3 mg/kg) was given to twenty of thirty adult male Wistar rats via intra-cerebroventricular (ICV) injection for Alzheimer model as Group II and III; artificial cerebrospinal fluid was given to the others via the same method for control as in the rats of Group I. After and before ICV STZ injection, cognitive status was evaluated by the circular water maze and a step-through passive avoidance tests. Later, saline solution (0.5 cc, IP) for Group I and II, and curcumine (300mg/kg, IP) for the rats of Group III were administered. 21st day of the treatment, whole rat were sacrificed to get the blood sample and whole brain.